Cenzuře, které v Číně podléhají média i internet, neunikl ani celosvětový filmový hit Skyfall. Verze, kterou uvidí Číňané v kinech, se tak bude lišit od té, kterou viděli diváci v Londýně, New Yorku nebo i v Praze. Část nejnovější "bondovky" se odehrává v Šanghaji a Macau, a cenzoři proto měli plné ruce práce s tím, aby před domácími diváky skryli pohled tvůrců na Čínu.

V čínské variantě filmu tak chybí scéna, kde francouzský nájemný zabiják zastřelí čínského hlídače u výtahu v lobby mrakodrapu.

V další části filmu, která se odehrává v casinu v Macau (dříve portugalské kolonii, nyní zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky), se James Bond setká s femme fatale, krásnou Sévérine.

Scéna, kdy se Daniel Craig ptá herečky Berenice Marlohe, jestli tetování na ruce získala, když byla v mládí nucena k prostituci, ve filmu zůstala. Má dokonce i původní zvukovou stopu, jen čínské titulky překládají rozhovor jinak. V čínské verzi se tak James Bond krásky ptá, jestli byla členkou gangu.

Titulky zamlžují také příběh filmového padoucha Raoula Silvy (hraje ho Javier Bardem), který říká Bondovi, jak byl předán čínským autoritám, když pracoval pro MI6 v Hongkongu. Hlavnímu hrdinovi popisuje, jak ho Číňané mučili a jak se pokusil spáchat sebevraždu. I tady je čínský překlad "nepřesný", píše britský list Guardian.

Sony Pictures se ke změnám vyjadřovat nechtělo, média ale připomínají, že zásahy cenzorů do filmů nejsou nijak ojedinělé. Nevyhnuly se jim například ani blockbustery jako Men in Black 3, Mission: Impossible 3 nebo bondovka Casino Royale.

Související