Jsou přece ti, kteří nešli volit a jim musí zůstat jejich právo. Jsou ti, kteří si zvolili muže, který má pět a čekám, že bude bojovat o celých deset let na Hradě. Jsou zase jiní, kteří si přáli muže, který se nechtěl zříci svých zvyků či kolegů ve vládě, byť si tím ublížil.

Veřejný život a volba prezidenta nejsou zápasem Sparty se Slávií. To není byznys majitelů klubů soutěžících v ligových zápasech! Není to fotbal ani hokej, stát se týká i nesportovců, starců a zrovna narozených dětí. Pak stejně tak národní tým složený z různých hráčů ligových klubů hraje pouze zanedbatelnou epizodu sportovního života, ale nehraje o budoucí podobu státu, která se týká nás všech.

Každému musí zůstat přáno to, co si myslí. Nebo se snad sjednocováním myslí, že se všichni, kdo nevolili nikoho, měli chytit za nos a přesunout se k pánovi, jehož téměř 55% hlasů poslalo na Hrad? Či, že inteligentům dojde, jak je s ním pravda a láska díky vítězství ve volbách? Tak toho všeho bych se velmi nerad dočkal, protože nevoliči měli právo na své rozhodnutí a mají právo si jej držet celých pět či více let. Dokonce někteří občané silně říkají, že nový prezident není jejich prezidentem a ani to jim nikdo nesmí vymlouvat. Musí s tím žít a buď jim to přáno! Z Hradu jej tím nedostanou, ale budou žít tak, jak žili dosud. Se zaťatými zuby.

Jako bych jedním dechem mluvil i o těch, kteří volili poraženého kandidáta. Výrazně se mnozí z nich vyjadřovali, proč si jej volí přes všechny jeho hendikepy, počínaje stářím a konče třeba vládním angažmá. Měli by se nyní kát a sjednotit se za vítězem voleb? A to přesto, že ví, že nebojoval příliš čestně? Měla by se snažit měnit svůj názor média, která si jenom pamatovala a opakovala to, co vítěz voleb v posledních dvaceti třech letech skutečně řekl? Je to jejich chyba, že nehorovali pro kandidáta, který je průběžně urážel? Nemyslím si. Předpokládám, že si budou držet svůj názor a odolají vše ekonomickým nátlakům. A prezident tuto rozmanitost musí respektovat.

Společnost by měla zůstat vyhraněná, protože je jí to ke cti a patří to k jejím právům. Konečně se jí to na pár dní podařilo zvládnout! Nevidím žádné příkopy! Musíme důstojně diskutovat a nevyhýbat se líně střetům. Občané si přece mají zachovat svůj názor a prohlubovat jej či naopak jej opouštět na základě osobní zkušenosti a poznání. Určitě ne na základě strachu a nebo lenosti. A už vůbec ne na základě opileckých blábolů o nových zítřcích.

A nakonec to hlavní: Vždycky jsem se učil, že jednota je daná, není ji třeba tvořit. Je třeba ji jen respektovat. A to ze všech stran. A to je jednota lidství a rovnosti v postavení před Stvořitelem, či pro nenáboženského člověka - před životem a smrtí. A tuto jednotu jsme měli před volbami, poslední dva týdny nám ji nevzaly, a tak není třeba ji tvořit. Jinými slovy - je možné ji jenom ničit. A pokud tuto jednotu někdo ničí, pak jej zničí Bůh - či smrt, která je pro mnohé mé přátele jedinou spravedlností. A tu smrt nijak nepřivolávám, prostě k ní všichni věkem zrajeme. Proto od hlavy státu čekám, že bude tuto jednotu v rozmanitosti respektovat.

Související