První přímou volbu prezidenta v Česku vyhrál Miloš Zeman – bývalý předseda ČSSD a bývalý premiér. Hlas mu odevzdalo 2,7 milionu voličů.

Karla Schwarzenberga porazil rozdílem zhruba půl milionu hlasů.

"Slibuji, že jako prezident zvolený přímou volbou občanů, se budu snažit být prezidentem všech občanů," řekl Zeman.

Karel Schwarzenberg už na svém Facebooku uznal porážku. "Především bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří mě podpořili a dále pak straně TOP09 a Starostům a nezávislým, kteří mě podpořili. Druhý dík patří dobrovolníkům, kteří projevili velké nadšení při práci v můj prospěch v celých Čechách i na Moravě. Hrdý jsem na to, že nikdo z mého týmu nepoužíval lži a podpásové údery. Vítězi Miloši Zemanovi gratuluji a doufám, že se mu podaří býti prezidentem všech občanů," uvedl.

Zeman vyhrál ve většině krajů. Nejsilnější podporu měl na severní Moravě. Schwarzenberg uspěl hlavně v Praze a ve velkých městech.

Podle matematického modelu ČTK voliči vyřazených kandidátů volili především Zemana. Nejvíce v případě Jiřího Dienstbiera, Jany Bobošíkové a Jana Fischera. Přednost Zemanovi, ale dali i voliči Zuzany Roithové. Voliči Táni Fischerové a Přemysla Sobotky naopak upřednostňovali Schwarzenberga, stejně jako voliči Vladimíra Franze.

Miloši Zemanovi se podařilo v obou týdnech před druhým kolem volby značně vyhrotit kampaň. Jemu a jeho týmu se podařilo udělat jejím hlavním tématem takzvané Benešovy dekrety a vyhnání sudetských Němců po druhé světové válce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.