Mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení neboli landsmanšaftu Bernd Posselt se stal nechtěně jednou z postav propíraných v předvolební prezidentské kampani.

Podle Miloše Zemana údajně podporoval zastánce zájmů sudetských Němců Karla Schwarzenberga, sám Posselt ale cokoli takového popřel.

Před volbami se ale nechtěl nijak víc zapojovat do české politiky. "Protiněmecký tón Zemanovy kampaně určitě nepomůže vzájemným vztahům. Ale může to být i nový začátek o těchto věcech začít otevřeně mluvit," říká nyní v rozhovoru Posselt, který je zároveň poslancem Evropského parlamentu.  

Co si myslíte o výsledku prezidentské volby?

Nejprve bych řekl, že je to demokratická volba, před kterou mám hluboký respekt. Za druhé bych chtěl říct, že prezidentovi Zemanovi gratuluji. Ale také mám radost, že Karel Schwarzenberg získal téměř 46 procent. Tím se stal morálním vítězem. Protože i přes tvrdou kampaň, která byla proti němu vedena především ze strany rodiny prezidenta Klause, dokázal za sebou sjednotit téměř polovinu Čechů. To ukazuje, že český národ z velké části nepřemýšlí v nacionalistických kategoriích.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.