Slovenská vláda chce do připravovaného projektu dobrovolné vojenské služby zapojit také nezaměstnané, kteří by si tímto způsobem mohli finančně přilepšit. Tato skupina lidí by ovšem neabsolvovala vojenský výcvik, ale přípravu na pomoc při živelních pohromách. Řekl to slovenský ministr práce Ján Richter. Na financování programu hodlá stát využít fondy Evropské unie.

"Máme zájem využít dlouhodobě nezaměstnané. Téměř jedna třetina nezaměstnaných jsou lidé do 29 let," řekl Richter, podle kterého by právě tento okruh lidí vyhovoval požadavkům ministerstva obrany na vytvoření nevojenských záloh pro armádu, která v zemi pomáhá například při povodních.

Pilotní projekt, který má v případě úspěchu pokračovat v dalších letech, počítá s dobrovolnou účastí nezaměstnaných. Ti by podle Richtera na oplátku dostávali od státu k stávající sociální dávce kolem 180 eur (4600 korun) měsíčně dalších 250 eur (6400 korun). Během cvičení, které potrvá půl roku, budou účastníci bydlet v kasárnách, náklady na jejich výcvik proplatí stát s využitím eurofondů.

"Tato cílová skupina by do jisté míry splňovala podmínky pro nasazení v rámci civilní obrany," poznamenal Richter. Dodal, že kromě získání pracovních návyků by dlouhodobě nezaměstnaní mohli pomáhat v případě živelních pohrom nebo při protipovodňové ochraně.

 

Pomoc z peněz EU

Výcvik jednoho nezaměstnaného přijde na 8000 eur (zhruba 205 000 korun). Podle ministra musí mít záměr nevojenský charakter, aby stát mohl na projekt použít eurofondy. Profesionální slovenská armáda se už léta potýká s nízkým rozpočtem, kvůli kterému se zaměřuje pouze na plnění základních úkolů.

Nezaměstnanost na Slovensku dosahuje dlouhodobých maxim. Bez práce je tu kolem 390 000 lidí a míra nezaměstnanosti se pohybuje nad 14 procenty.

Kromě zmiňovaného projektu pro nezaměstnané plánují ozbrojené síly na Slovensku v souvislosti se zavedením dobrovolné vojenské služby a aktivních záloh pro jinou skupinu zájemců možnost absolvovat vojenský výcvik v trvání osmi až devíti týdnů. Ministerstvo obrany přišlo s touto iniciativou kvůli tomu, že úřady nemají přehled o schopnostech lidí, které by armáda mohla povolat v případě mobilizace.

Související