Česká měna se včera dostala pod psychologickou hranici devatenácti korun za dolar. Zpevnila o více než desetník na 18,89 Kč za dolar. Za tímto vývojem stálo zejména oslabení americké měny k euru. Koruna vůči euru ztrácela proti úternímu závěru dva haléře a kurz byl 25,64 Kč/euro, podle analytiků vlivem oslabování polského zlotého a akcií.

Koruna se dopoledne snažila vůči euru smazat část svých předchozích ztrát, uvedl Jiří Cihlář z Next Finance. "Odpoledne ji ale zpět ke slabším hodnotám znovu stáhl polský zlotý, který i ve středu oslaboval k euru," dodal. Odhadl, že v příštích dnech bude mít kurz české měny větší výkyvy než v posledních týdnech.

Podle Tomáše Vlka z Patria Finance na středoevropské měny doléhá také nálada ve světě, především na akciových trzích. "Ty evropské v průběhu dne klesají, americké se po lepším úvodu přidávají také," doplnil.

Aktivita obchodníků zůstává velmi nízká, což se odráží i na klidném pohybu kurzu, uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. "Za nedostatku nových kurzotvorných zpráv tak investoři zřejmě čekají na zasedání ČNB v příštím týdnu. To má totiž potenciál s kurzem zahýbat, zejména pokud přinese konkrétní komentáře k současnému vývoji ekonomiky, a s ohledem k tomu, jakým způsobem chce centrální banka ovlivnit vývoj devizového kurzu," podotkl.

Související