Drama kolem anonymních akcií se nakonec nekonalo. Poslanci v úterý hladce schválili vládní návrh regulující anonymní akcie. Akcie na doručitele, které zastíraly vlastníky mnoha českých firem,budou podle návrhu zapsány do centrálního depozitáře nebo budou uloženy v listinné podobě u bank.

Veřejnost se automaticky k informacím o vlastnících firem nedostane, zjištění těchto informací ale bude snazší například pro policejní vyšetřovatele.

Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

Neuspěla úprava šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS), podle níž by už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Pozměňovací návrh, pro který získal i část svých spolustraníků, ale vyvolal debaty v médiích, zda se občanským demokratům podaří vládní návrh shodit.

Předloha nyní míří k posouzení do Senátu, pokud projde tam, musí ji ještě podepsat prezident.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.