Komunista Václav Kučera, jenž byl před rokem 1989 evidován jako rezident Státní bezpečnosti (StB), dnes rezignoval na místo v radě Jihočeského kraje. Oznámil to po smírčím jednání ČSSD s KSČM. Na jeho místo radního pro rozvoj venkova a zemědělství komunisté hejtmanovi navrhli Hanu Rodinovou (bezpartijnní za KSČM) a za odstoupivší radní pro školství Vítězslavu Baborovou má do rady přijít advokát Tomeš Vytiska (KSČM). Na jeho místo neuvolněného radního navrhli učitelku Alenu Nohavovou (KSČM).

Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) přístup koaličního partnera, a obzvláště Kučery, ocenil. "Od začátku jsem byli vedeni upřímnou snahou, abychom tento problém vyřešili v zájmu pokračování fungující levicové koalice v jižních Čechách," uvedl. Personální návrhy na doplnění krajské rady předloží vedení kraje zastupitelstvu 7. března. "Pokračování stávající koalice nic nebrání," dodal.

Sociální demokraté Kučeru opakovaně vyzvali, aby zvážil své setrvání v radě. Krajský výbor KSČM ho ve funkci radního pro rozvoj venkova a zemědělství v minulém týdnu podržel, protože nebyl porušen takzvaný lustrační zákon. Dnes Kučera rezignoval, aby koalice mohla pokračovat dál.

"Rozhodl jsem se přes odpor našeho zastupitelského klubu, že odstoupím k 1. březnu z funkce radního proto, abych nenarušil další chod koaliční smlouvy a umožnil nadále vládnout levicovým stranám v kraji," uvedl Kučera. Funkci šéfa zastupitelského klubu si ponechá. KSČM podle šéfa jihočeských komunistů Petra Braného jeho rozhodnutí respektuje.

Kučera, který je starostou v Horní Stropnici na Českobudějovicku, tam před rokem 1989 pracoval jako velitel Pohraniční stráže. Hejtman Zimola už dříve uvedl, že o Kučerově spolupráci s StB nevěděl a KSČM jej o tom neinformovala.

Komunisté získali po volbách v jedenáctičlenné radě Jihočeského kraje tři křesla. Proti spolupráci ČSSD s KSČM protestuje od listopadu loňského roku řada lidí. Nevole podpořená několika demonstracemi se nejprve zvedla hlavně kvůli tomu, že radní pro školství se stala členka KSČM. Baborová ale na začátku února kvůli zdravotním problémům rezignovala.

Související