Slovinský parlament na své mimořádné schůzi vyslovil nedůvěru vládě konzervativního premiéra Janeze Janši. Současně byla vedením kabinetu pověřena ekonomka Alenka Bratušeková z levicově orientované formace Pozitivní Slovinsko. Pro vyslovení nedůvěry vládě, které vyvolala opozice v reakci na korupční aféru premiéra, hlasovalo 55 poslanců, proti 33.

Změna kabinetu skrze takzvané "konstruktivní vyslovení nedůvěry" se odehrála bez parlamentních voleb, navíc prostřednictvím jediného hlasování. Politička má dva týdny na sestavení nové vlády, parlament o ní bude podle agentury Reuters pravděpodobně hlasovat na konci března.

"Dnešek představuje pro Slovinsko zásadní změnu," nechala se po hlasování slyšet dvaačtyřicetiletá Bratušeková, která slíbila, že po roce v úřadu požádá parlament o důvěru znovu. Pokud ji nedostane, konaly by se mimořádné parlamentní volby. Řádné jsou plánovány na rok 2015.

Ekonomka, která do roku 2011 šest let sestavovala slovinský státní rozpočet, je první ženou ve funkci předsedkyně slovinské vlády.

Janšovu reputaci těžce poškodil skandál, při němž místní kontrolní úřady označily jeho osobní finance za neprůhledné. Předseda vlády se dostal pod silný tlak opozice i koalice. Vládní sestavu opustily tři koaliční strany a Janšův kabinet postupně ztratil parlamentní většinu.

Nezaměstnanost a špatné půjčky

Slovinsko, dřívější premiant mezi nováčky Evropské unie, se dostalo v důsledku krize do těžkých hospodářských potíží a podle skeptiků mu hrozí řecký scénář. Nezaměstnanost je nejvyšší za 14 let a bankovní sektor zatěžují špatné půjčky, jejichž výše se odhaduje na sedm miliard eur.

Právě bankovní systém by podle odborníků měla premiérka reformovat jako jeden z prvních. Dále by prý měla prosadit novelu zákoníku práce, pokročit v privatizací státních podniků a v zájmu snížení státního dluhu zřejmě i zvýšit daň z přidané hodnoty.