Když čeští mobilní operátoři mluví o mobilních datech, obvykle se chválí za úspěšné budování vysokorychlostních sítí. Okruh lidí, kteří mají přístup k rychlým datům, se s každou tiskovou zprávou některého operátora dramaticky rozšíří.

Teoreticky můžou říkat pravdu. Ve skutečnosti leží mezi vysílačem a vaším mobilem spousta překážek, od provozních omezení, způsobených zatížením sítě, po tvrdé limity operátorů.

Jaká je skutečná rychlost dat, se můžete přesvědčit sami. Dostali jsme k dispozici ojedinělou databázi: všechna měření rychlosti mobilních dat, která proběhla na aplikaci DSL (AndroidiOS). Jde o 1,8 milionu měření z celého světa - převážně ale z Česka - mezi listopadem 2011 a únorem 2013.  

A nejrychlejší data má...

Nejprve se podívejme, jak se v uplynulých dvou letech měnila u operátorů průměrná rychlost stahování. Ve všech grafech ctíme tradiční firemní barvy - O2 modrá, T-Mobile růžový, Vodafone červený. Barevná linka ukazuje rychlost downloadu den po dni.

Rychlost downloadu podle operátora, srovnání v čase

Vše podstatné se odehrálo během roku 2011: zatímco na začátku roku se rychlosti operátorů lišily jen nepatrně, léto a podzim posunuly do čela nejprve Vodafone a po něm T-Mobile. Třetí operátor se v tomhle období naopak propadl a od té doby je trochu mimo hlavní proud. Vývoj v posledních měsících nicméně naznačuje, že se možná začíná vzpamatovávat.

200 tisíc měření: zhmotňují se datové limity

Ze všech 1,8 milionu měření se přibližně třetinu podařilo jednoznačně přiřadit k GPRS, EDGE nebo 3G síti některého z operátorů. U každého operátora se tak můžete podívat na všech zhruba 200 tisíc měření. CO bod v grafu, to jedno měření. Černá linka ukazuje průměrnou rychlost v daném dni. Všechny tři grafy jsou ve stejném měřítku. 

Rychlost mobilního připojení u O2

Rychlost mobilního připojení u T-Mobilu

Rychlost mobilního připojení u Vodafonu

Hned při prvním pozorování plasticky vystoupí vodorovné linky. Jde o rychlostní limity, jejich nastavení u jednotlivých operátorů a postupné navyšování. Z rozptylu měření lze odhadnout, jak operátoři sortují své zákazníky - zatímco O2 v poslední době dodržování limitů zpřísnilo, u Vodafonu je patrná jistá anarchie.

Je zajímavé, že uvolňování limitů příliš nezvyšuje průměrnou rychlost downloadu. Ta u všech operátorů zůstává pod 5000 kbps. 

Brouzdat raději v poledne nebo po půlnoci?

Existuje populární mýtus, že rychlost mobilních dat v průběhu dne kolísá - zejména v době nejvyšší zátěže kolem osmé hodiny večerní jsou podle téhle teorie sítě přetížené a data pomalejší.

Rychlost mobilního připojení během dne u O2

Rychlost mobilního připojení během dne u T-Mobilu

Rychlost mobilního připojení během dne u VodafonuData uvedený mýtus spolehlivě vyvracejí. Kromě ranního rozkývání, způsobeného nižším počtem měření, zůstává černá linka - tedy průměrná rychlost dat - stabilní.

Města a vesnice: úplně jiný vesmír

Jedna z nejzajímavějších otázek na operátory zní: jaký je rozdíl v rychlosti dat mezi městy a venkovem? Částečně mohou odpověď poskytnout následující mapy, kde si můžete najít rychlost každého operátora ve vybraném okresu. Barevná škála od bílé (nejpomalejší) po tmavě rudou je pro všechny mapy stejná, takže můžete srovnávat mezi operátory. Po kliknutí na okres zjistíte přesnou rychlost.

O2

T-Mobile

Vodafone

Podpora měst a ignorování venkova je evidentní u T-Mobilu. Vzhledem k celkově rychlejším datům ale překonává své konkurenty většinou i mimo ně.

Zajímavější je, na jakou oblast se který operátor zaměřuje. U T-Mobilu jsou to kromě měst hlavně střední a východní Čechy a překvapivě také Ústecký kraj, trojice měst Chomutov - Most - Louny. Důvodem dominance těchto měst může být fakt, že jde o chudý region, kde je méně chytrých mobilů, a přitom datová infrastruktura srovnatelná s jinými městy.

Podobnou oblast jako T-Mobile pokrývá rychlými daty i Vodafone, jen bez anomálie v severních Čechách.

Naopak O2 nediskriminuje nikoho. Je stejně slabá na západě i východě, příliš neprotežuje města ani vesnice, Praha jen lehce vyčnívá nad Brnem a Ostravou.

Čechy a Morava: rozdělená země

Z mapy se vynořuje další téma - rozdílná rychlost budování sítí v západní a východní části země.

Oba starší operátoři, O2 a T-Mobile, přitom oficiálně spolupracují v jedné infrastruktuře. Měli by tedy svým zákazníkům poskytovat i stejnou rychlost. Z tabulky je evidentní, že se tak neděje.

Podrobněji se budování inteligentních mobilních sítí věnuje v dnešním článku Jan Klesla.

Kompletní zdrojová data tentokrát vzhledem k většímu objemu najdete na Uloz.toZa data děkujeme Petru Semrádovi a Tomáši Pětivokému z firmy ASPA, a.s., provozovatele služby DSL.cz.