Podle výsledků sčítání lidí z roku 2011 přibývá obyvatel ČR, a to hlavně díky imigraci. Kromě češtiny tak můžeme na ulici běžně slyšet ukrajinštinu či vietnamštinu. A právě informace o rodných jazycích názorně ilustrují národnostní rozmanitost Česka.

V následujících mapách máte možnost prozkoumat, jakými jazyky kromě češtiny se mluví v jednotlivých městských částech Prahy a krajích České republiky.

 

Podle očekávání je právě Praha nejkosmopolitnější kraj. Když si odmyslíme hlavní město, ruštinu nejčastěji zaslechnete v Karlovarském kraji. Vietnamština je nejrozšířenější na Ústecku, Plzeňsku a Karlovarsku, řečtina zase na Královéhradecku, Olomoucku a na jižní Moravě.

Jak číst mapu: Mapy jsou obarvené podle relativního výskytu cizího jazyka vzhledem k počtu obyvatel, čím sytější barva, tím větší počet rodilých mluvčích. V horní části mapky najdete při najetí na kraj informace o počtu mluvčích ve vztahu ke všem obyvatelům.

Detailní pražská mapka pak odhalila, že nejsilnější čínská komunita je v Praze-Štěrboholích, rusky se pak mluví hlavně v okrajových částech. Naopak italština či angličtina zní nejčastěji v městském centru.

Data pocházejí ze Sčítání lidu, domů a bytů 2011, najdete je v aplikaci Českého statistického úřadu.

Související