Klaus měl za sebou siluetu Pražského hradu, ale jako doma se cítit nemohl. Hned na úvod rozhovoru se ho Železný zeptal na amnestii, kterou Klaus začátkem letošního ledna rozbouřil veřejnou diskusi o její oprávněnosti.

Klaus chápe ústavní žalobu 38 senátorů kvůli amnestii jako důsledek "vnitrostranického boje v ČSSD". "Nyní mě žalují i senátoři, kteří se přede mnou dlouho klaněli," uvedl prezident na adresu těch, kteří na něj podali žalobu pro velezradu.. "Je to tím pádem ještě o něco trapnější hra, než se původně mohlo zdát," dodal Klaus pohoršeně.

"Jsem přesvědčen, že to bylo správně, i teď," řekl Klaus k amnestii, která vzbudila kontroverze zejména v části, jež zastavuje některá trestní stíhání. Návrh amnestie prý vznikl v kolektivu nejbližších spolupracovníků; skupiny, kterých by se měla týkat, měl prezident údajně vybrány už dávno.

Prezident amnestii obhajoval tím, že nevěděl, na koho konkrétně se bude vztahovat. "Účelem amnestie je její plošné vyhlášení, není důvod znát konkrétní případy, na které se vztahuje," míní Klaus.

Klaus v další části pořadu zdůraznil své názorové rozpory s novým prezidentem Milošem Zemanem, nicméně ho hodnotí jako nejmenší zlo z těch, kteří se o prezidentský úřad ucházeli. "Respektuje základy naší demokracie, to jsem u dalších politiků postrádal," řekl Klaus s tím, že netuší, jaký bude levicový Zeman prezident.

O ODS i airsoftovém "atentátu"

Klaus se také vyjádřil k situaci v ODS, kterou v roce 1991 spoluzakládal a byl do roku 2002 jejím prvním předsedou. "Ta strana se proměňuje, je jiná než v dobách, kdy jsem jí vedl," řekl Klaus. Neskrýval, že není z vývoje u občanských demokratů příliš nadšený.

Na otázku moderátora Železného na airsoftovou střelbu na prezidenta vloni v Chrastavě Klaus neučinil smířlivé gesto vůči útočníkovi. "Střílet na prezidenta, to se prostě nedělá," uvedl Klaus.

Diametrální rozpory s Havlem

Klaus se v závěru pořadu vrátil ke svému rozporuplnému vztahu k Václavu Havlovi. "Mnohokrát jsme spolu mluvili docela normálním způsobem, ale ani na vteřinu jsem nezakrýval, že náš pohled na svět je diametrálně odlišný," uvedl prezident. "Útok začal Havel svým rudolfinským projevem," vrátil se Klaus k Havlově vystoupení z roku 1997.

Prezident se také pochválil, že v době své politické kariéry přispěl k přechodu na tržní ekonomiku, k systému politických stran a poklidnému rozdělení Československa.

Související