"Vážení spoluobčané, dnes hovořím z televizní obrazovky jako prezident naposledy," zahájil prezident televizní proslov.

Kritizoval údajné posilování pozice Ústavního soudu. "Z Ústavního soudu je v současnosti de facto třetí komora parlamentu," řekl Klaus.

Jedním z hlavních motivů Klausova vystoupení byla filipika proti evropské integraci. "Před devíti lety jsme se stali součástí Evropské unie, přestali jsme tím být plně suverénní zemí," uvedl Klaus s tím, že "nyní už téměř nemáme prostředky, jak republiku uchránit".

O co se snažil Klaus

přispívat k zachování ČR jako suverénního státu

nepřipustit ústupky vůči zpochybňování

poválečného uspořádání země

chránit politickou demokracii založenou na soutěži stran

prosazovat lidskou svobodu

vystupovat proti rostoucí síle a moci byrokracie

reprezentovat zemi jako sebevědomou součást vyspělé Evropy

upozorňovat na rizika evropské integrace
rozvíjet intenzivní vztahy se spojenci

být hlavou státu, která netráví čas jen na Pražském hradě

udržovat, chránit a rozvíjet Pražský hrad

Podle Klause je potřeba dát si velký pozor na diktát politické korektnosti a na laciné, bez následujícího činu vyslovované, moralizování. Odcházející prezident míní, že na jedné straně jsou spolu s ním ti, kteří realisticky a s pokorou vědí, že změna chování lidí je v demokratickém systému dlouhodobým a evolučním procesem. "Je proto naším úkolem pečlivě střežit a zdokonalovat podmínky, za nichž naše chování a rozhodování probíhá," uvedl Klaus.

Na druhé straně podle něj stojí ti, kdo se nadřazují, moralizují a poučují. "Nárokují si, že jsou to oni, kteří vědí, jak snadno a jednoduše zlepšit svět a každého z nás. Většinou jde, bohužel, jen o jejich vlastní sebeprezentaci a o jejich osobní politické cíle, které se vznešeně znějícími hesly nemají moc společného," domnívá se Klaus.

Celý projev Václava Klause si přečtete ZDE

Prezident také věnoval podstatnou část posledního rozloučení ve funkci prezidenta vysvětlování lednové amnestie. "Stala se z ní nevídaná mediální karikatura, o amnestii ve skutečnosti kritikům nešlo," řekl Klaus.

"Zákeřnost mých protivníků dosáhla vrcholu," tvrdí prezident, který směrem k oponentním názorům použil i výraz "jedna z nejodpornějších pomluv". "Amnestii jako druhou šanci bych vyhlásil znovu," zdůraznil prezident.

Klaus se rozhodně do politického důchodu nechystá. "Nehodlám být pouhým divákem, když jde o tak mnoho," řekl na závěr projevu. "Na shledanou v nové epoše naší krásné České republiky", dodal v posledním televizním prezidentském projevu.

Související