Maďarský parlament v pondělí schválil kontroverzní změny ústavy navržené premiérem Viktorem Orbánem. O schválení dodatků k základnímu zákonu, které by podle varování Evropské unie mohly ohrozit pravomoci ústavního soudu, rozhodli poslanci vládní strany Fidesz.

Pro se vyslovilo 265 poslanců, proti jen 11 a 33 se hlasování zdrželo. Proti změnám večer demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí.

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso a generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland vzápětí nad změnami maďarské ústavy vyjádřili znepokojení. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz novelizace maďarské ústavy lituje.

Novela omezuje operační prostor ústavního soudu a ruší všechna jeho rozhodnutí přijatá před rokem 2012. Tím vlastně ruší možnost využívat starší judikaturu jako precedens.

Hlavní body

Schválená novela maďarské ústavy:

- stanoví, že ochrana důstojnosti a práv národnostních, etnických, rasových a náboženských komunit je nadřazena svobodě slova; občané mohou zažalovat u civilních soudů projevy nenávisti útočící na jejich společenství;

- stanoví, že všechna rozhodnutí ústavního soudu, přijatá před 1. lednem 2012, se ruší, i když jejich právní následky dál trvají; soudci mají možnost opírat budoucí rozhodnutí o judikaturu platnou před tímto datem, ale mohou rovněž vydávat rozhodnutí nová;

- umožňuje pouze veřejnoprávním médiím publikovat politickou předvolební reklamu; každá politická strana přitom musí dostat stejný prostor;

- dovoluje státním orgánům zakázat trvalé obývání veřejných prostor; bezdomovectví nekriminalizuje, ukládá místním úřadům postarat se o všechny osoby bez přístřeší;

- dává parlamentu právo uznávat dvoutřetinovou většinou hlasů náboženská společenství za církve;

- stanoví, že pojem manželství a vztah mezi rodičem a dítětem je založen pouze na tradičním pojetí rodiny;

- ukládá studentům oborů dotovaných státem opatřit si po určitou dobu po ukončení školy zaměstnání v Maďarsku; absolventi odcházející za prací do ciziny musejí státu vrátit výdaje na studium;

- snižuje nejvyšší přípustný věk soudců, prokurátorů a notářů ze 70 na 65 let.

Kritici reformy označují novelu základního zákona za mstu ústavním soudcům za jejich odmítavý postoj k některým dřívějším Orbánovým iniciativám. Šlo zejména o zamítnutý návrh zákona o povinné registraci voličů.

Kritikům ústavní novely vadí také to, že umožní trestní stíhání za bezdomovectví a že bezdětné homosexuální páry nebudou nově označovány jako rodina. Úprava základního zákona podle nich také omezí ekonomickou soběstačnost univerzit či nezávislost církví.

"Tyto dodatky vyvolávají obavy pokud jde o princip vlády práva, práva Evropské unie a standardů Rady Evropy," uvedli ve společném prohlášení Barroso a Jagland. Vyjádřili také politování nad tím, že "experti RE a EK neměli příležitost detailně projednat a vyjasnit si tyto dodatky ještě před jejich přijetím".

Rada Evropy a Evropská komise nyní tyto dodatky podrobně posoudí, uvedlo prohlášení.

"Lituji, že maďarský parlament přijal dodatky k ústavě přes vážné pochyby o tom, zda neoslabí demokratické standardy v zemi," uvedl předseda EP Schulz. Vyjádřil také zklamání nad tím, že Orbán před hlasováním nepožádal Radu Evropy o stanovisko k navrhovaným dodatkům.

"Nejsem jediný, koho znepokojují tyto ústavní změny a jejich možný negativní dopad na vládu práva a na respektování základních práv," dodal Schulz.

Bojkot opozice

Tisíce Maďarů daly v průběhu dne najevo svůj nesouhlas s výsledkem parlamentního hlasování. V době jednání zákonodárného sboru proběhlo několik menších protestů, večer se pak několik tisícovek lidí vydalo k sídlu prezidenta Jánose Ádera. Navzdory tomu, že je právě na návštěvě Německa, protestující prezidenta hlasitě vyzvali, aby dodatky ústavy vetoval. "Chceme demokracii," ozýval se dav.

Novelizace ústavy byla hlasitě kritizována v zahraničí i v samotném Maďarsku už před přijetím. V centru Budapešti demonstrovaly tisíce lidí už o víkendu. Barroso kvůli spornému legislativnímu záměru telefonoval Orbánovi už minulý pátek a dal najevo obavy, že změny poruší unijní pravidla. Opoziční Maďarská socialistická strana se rozhodla hlasování bojkotovat.

Dopad ústavní novely se snažil zmírnit šéf maďarské diplomacie János Martonyi. Prohlásil, že Budapešť požádá experty Rady Evropy o právní názor. "Jsme připraveni k otevřenému dialogu s kýmkoli, kdykoli a o čemkoli," konstatoval ministr.