Policista z Jablonecka měl ve svém bytě sedmiposchoďového panelového domu ve Velkých Hamrech silně výbušný pentrit (pentaerythrittetranitrát označovaný zkratkou PENT). Kde nebezpečnou výbušninu vzal a proč, nyní vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Její lidé nechali ráno hasiče evakuovat přibližně 30 obyvatel domu a nejbližší okolí uzavřeli. Ještě předtím podezřelého policistu zadrželi. Do bytu v 5. poschodí, který mu patří, vstoupili detektivové před polednem.

„Mohu potvrdit, že inspekce zadržela podezřelého policistu, který v domě bydlí,“ uvedla pro IHNED.cz mluvčí GIBS Radka Sandorová. Připustila, že ještě předtím požádali o pomoc hasiče.

„Podezření bylo vážné," uvedla Sandorová. Nedokázala však říct, kolik výbušniny se v bytě policisty nachází.

Co je Pentrit

Pentaerythrittetranitrát označovaný zkratkou PENT je velmi silná výbušnina, která se používá k výrobě rozbušek a detonátorů a také k výrobě tříštivých náloží menších kalibrů.

Jde o bílou krystalickou látku.

Návod k jeho výrobě je běžně dostupný na internetu.

„My jsme byli v 9:04 požádáni o spolupráci od Generální inspekce bezpečnostních sborů, když byla ve Velkých Hamrech nalezena silně výbušná látka," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Hasiči podle ní pomáhali při evakuaci domu.

 

Azyl - především seniorům - poskytl městský úřad. „Nemohli jsme je nechat venku, mrzne, a tak jsou v teple na úřadě a mají tam i zdravotníka,“ řekl starosta Jaroslav Najman. Podle jeho informací by se už odpoledne měli lidé do svých domovů opět vrátit.

Související