Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) žaluje bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka o 951 480 000 korun z titulu náhrady škody a ušlého zisku. Přesné znění žaloby na Hušáka odtajnili předseda ČSTV Miroslav Jansta a advokát zastupující ČSTV Aleš Rozehnal.

"Vzhledem ke zjištěným skutečnostem se žalobě nešlo vyhnout. Je nutná, jelikož se u nás často stává, že nikdo nenese za své skutky následek," prohlásil Jansta. Další dva miliony korun ČSTV žádá po Hušákovi za poškození dobrého jména svazu i českého sportu obecně a chce od Hušáka také omluvu.

Vedení ČSTV v pondělí navíc podalo dodatek k trestnímu oznámení z loňského roku, které se týkalo úvěrového podvodu. "To jsme doplnili o poškozování cizích práv, trestný čin vzetí úplatku a trestný čin zvýhodnění věřitele," řekl Jansta.

ČSTV žaluje Hušáka téměř o miliardu, ale to není podle právníka svazu celková výše škody. Ta údajně dosahuje 2,149 miliardy korun. "Zvolili jsme nejkonzervativnější posudek, který můžeme dokázat, a s tím, že většinu majetku má pan Hušák v zahraničí, odkud je exekuce obtížná," řekl Rozehnal.

Advokát neřekl, nakolik si myslí, že může ČSTV s žalobou uspět. "Nikdy nejsem schopen říci, jestli budeme úspěšní, ale pokud bych nebyl přesvědčen, že žaloba má šanci na úspěch, tak bychom ji nepodávali v této výši," řekl Rozehnal. Jansta dodal, že je stále obtížné zajistit svědky proti Hušákovi. "Mají strach. On jako bývalý spolupracovník StB vyhrožoval druhým svou minulostí," řekl Jansta.

Dokument žaloby obsahuje 144 stran a tisíce příloh. K žalobě se nejspíše připojí i další akcionáři bývalé Sazky - Český olympijský výbor a Autoklub, zvažují to i Sokol a Sdružení sportovních svazů.

Jansta ale jasně řekl, že Hušák není jediným viníkem ztráty Sazky, která skončila v konkurzu a nyní má nového majitele. "To, že jsme ztratili téměř monopolní firmu, je vinou nás samotných, tehdejšího vedení ČSTV v čele s Pavlem Kořanem," řekl Jansta. I proto, že ČSTV má podíl na ztrátě Sazky, je možné, že soud žalobu zamítne.

Konec Sazky odstartovala výstavba vysočanské haly. Původní odhad její ceny 2,75 miliardy se nakonec vyšplhal na devět miliard. Podle Jansty už tehdy měli akcionáři Sazky Hušáka odvolat, což neučinili ani několikrát v dalších letech.

Šéf ČSTV: Hlavní viník je jeden

Vedle Hušáka by prý mohla žaloba směřovat i na ostatní členy tehdejšího představenstva Sazky. Další žaloby ale Jansta podávat nehodlá. "Hlavní odpovědnost nese vlastník, a toho zastupoval pan předseda Kořan. Toho já mohu zažalovat za čtyřnásobek platu, na to ale nemám od ČSTV mandát. Hlavní viník je od počátku jeden, a to je pan Hušák," řekl Jansta.

Ke krachu Sazky podle Rozehnala vedly již dříve uváděné skutečnosti a vedlejší náklady, které neměly s provozem společnosti nic společného nebo byly výrazně nadhodnocené. Jako například plat Hušáka, který již v době úpadku Sazky bral ročně 50 miliónů korun.

Ještě když Sazka fungovala, přitékalo do pokladny ČSTV více než půl miliardy korun ročně. Hodnota podílu ČSTV v Sazce byla odhadována nejméně na dvě miliardy korun. Po krachu firmy prodalo sdružení své akcie za symbolickou jednu korunu. V současnosti společnost vlastní skupina KKCG a její loterijní byznys je odhadován na 3,8 miliardy korun.