Starosta texaského města West, kde ve středu vybuchl podnik na výrobu hnojiva, potvrdil čtrnáct obětí, mezi nimiž jsou čtyři zdravotníci. Tommy Muska na tiskové konferenci v noci na pátek řekl, že ve Westu, kde se většina obyvatel hlásí k českému původu, se stále pohřešuje pět dobrovolných hasičů, ale že panují obavy, že jsou mrtví.

Čtvrteční zprávy hovořily o pěti až patnácti mrtvých, ale tento údaj záchranáři později odvolali a odmítli poskytnout novou bilanci neštěstí. Úřady státu Texas novinářům sdělily, že přesný počet obětí nelze zjistit.

Pátrání po přeživších nebo obětech pokračuje. Podle mluvčího policie Patricka Swantona postupuje vyhledávání případných obětí pomalu, protože záchranné čety musejí nejprve trosky budov zajistit, aby do prostoru mohly vkročit.

Zatím nicméně záchranáři nenarazili na žádnou stopu, která by naznačovala, že by byl požár založen úmyslně. Experti ovšem nemohou trosky továrny detailně prohledat, dokud spáleniště doutná a hasiči neukončili svou práci.

Policie: Zatím postupujeme, jako by šlo o zločin

Možnost, že šlo o zločin, vyšetřovatelé zatím nevyloučili. "Neříkáme, že se jedná o zločin, ale nevíme. To znamená, že dokud nebudeme vědět, že se jedná o průmyslové neštěstí, tak budeme pracovat, jako by se jednalo o zločin," řekl ve čtvrtek Swanton.

Spekulace o možném atentátu posiluje to, že výbuch nastal krátce po pondělním dvojitém pumovém útoku u cíle maratonu v Bostonu, který zabil tři lidi a dalších asi 180 zranil. Pátek je navíc výročím pumového atentátu v Oklahoma City, při kterém 19. dubna 1995 přívrženec krajní pravice zabil 166 lidí ve vládní budově.

Znepokojení záchranářů ve Westu vyvolává kvalita ovzduší. Po explozích se do vzduchu uvolnilo nemalé množství jedovatých plynů, které mohou při nepříznivých povětrnostních podmínkách ohrožovat zdraví lidí. Texaská národní garda do Westu povolala dvacet expertů, kteří monitorují pohyb toxického mraku.

Zhruba třítisícové město West, kde se velká většina obyvatel hlásí k českým kořenům, postihla výbuchem továrny pohroma, kterou očití svědkové přirovnávají k výbuchu jaderné pumy. Pesimistické odhady hovoří o desítkách mrtvých, neoficiální údaje zdravotníků o 179 zraněných, z nichž 38 je ve vážném a 24 v kritickém stavu.

Podívejte se, jak to vypadalo krátce po explozi továrny:

Související