Klient Hypoteční banky Michal Novák u soudu žádal vrácení částky 4200 korun, kterou bance postupně zaplatil na poplatku za správu úvěru v měsíční výši 150 Kč. A soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Martin Šalamoun ve čtvrtek rozhodl v jeho prospěch.

Aktivisté vystupující proti poplatkům za vedení úvěrových účtů v ČR tak slavili první vítězství. Zakladatel portálu bankovnipoplatky.com Patrik Nacher však veliké jásání mírní a tvrdí: "Ještě nemáme zcela vyhráno. České právo je dost nepředvídatelné."

Průlomový rozsudek soudu? Banka musí vrátit poplatky za vedení úvěru - čtěte ZDE

Aktuálně žádá prostřednictvím tři iniciativ vrácení svých poplatků přes 130 tisíc lidí, celkový objem přesahuje 650 milionů korun. 

Iniciativy prodloužily termín příjmu plných mocí pro jednání s bankami do konce dubna. 

Nejčastěji se pak podle Nachera "ozývají" o své poplatky klienti České spořitelny, Komerční banky a Hypoteční banky. 

"Za pomoc se bere jen ta, při které ten, kdo pomáhá, musí něco tratit. Nedej bože, aby něco získal. Je to stejné, jako spousta lidí nepovažuje za práci tu, která toho člověka baví", reagoval Nacher na množící se dotazy na ziskovost a "pravou" motivaci iniciativ.

Celý on-line rozhovor čtěte níže:

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
KROKODÝL
Pěkný den.Patřím k těm občanům,kteří využili vaší služby a poplatky z hypotečního účtu požadují zpět.Čítávám hlasy a názory,že mne nikdo nenutil si hypotéku brát a tím pádem poplatky platit,případně,že jsem si měl vybrat jinou banku.ˇJenže tito chytrolíni neberou v úvahu,že v době,kdy jsem dostavoval (po rozvodu)svůj byt žádná banka "bez poplatků" neexistovala a navíc všechny chtěly peníze za "zprostředkování hypotéky".V mém případě jednorázový poplatek činil přes šest tisíc korun.Dále cca po pěti letech splácení mi banka zvedla poplatky ze 150 na 200 Kč a ber nebo doplať ihned zbytek jistiny.Tento způsob je v podstatě vydíráním bezbranné oběti.Myslím si,že vaše iniciativa nadělá velké vrásky "manažerům" bank,protože (dle mého názoru) budou muset poplatky vrátit.A to nebude malý peníz.Proto se snaží kopat kolem sebe a dělat bubáky.Zajímá mne váš názor,zda si myslíte,že toto rozhodnutí soudu,byť i nižší instance bude bráno jako precedens (čemuž moc nevěřím) a nebo bude muset přijít rozhodnutí z nejvyššího soudu?Banky (některé) už ruší poplatky u stávajících hypoték a úvěrů,ovšem činí tak z vyčůranosti.Pokud se potáhne soudní řízení delší dobu, třeba dva roky a poplatky se budou muset vracet čtyři roky zpět,tak v tom případě budou vracet podstatně méně právě z titulu,že třeba ty předmětné dva roky už poplatek nevybíraly.Děkuji za názor.
Pěkný den, moc děkuji za váš názor, který je vlastně odpovědí pro řadu otázek. Ano je to tak, rozdíl mezi úrokem a poplatkem je mimo jiné právě v tom, že poplatek může banka kdykoliv jednostranně zvednout a klient s tím nic neudělí (mluvím o hypotekách, nikoliv o poplatcích u BÚ). Jinak u nás sice precedenční právo nefunguje, ale vzhledem k tomu, že šlo o pravomocné rozhodnutí soudu u obecné a typizované věci, předpokládám, že další soudy musejí rozhodovat ve všech stejných a podobných případech stejně. Za úspěch naší aktivity považuji už samotné rušení poplatku, za poslední 3 měsíce tak učinilo 10 bank.
Patrik Nacher
Aleš
máte tedy vyhráno? minimálně klienti hypobanky přeci ano..
Zdravím, ještě bych se tak neradoval, protože u nás je to právo dost nepředvídatelné, ale podle zdravého selského rozumu je to zřejmé a já bych chtěl vyzvat banky k jednání. Na druhé straně bych totiž nerad dospěl do stádia, že se ke sporu přidají i ti chroničtí nadávači na všechno, kteří ale jinak nikdy nic neudělají. Obdivuji aktivitu a ochotu něco změnit u těch prvních 130 tisíc klientů, kteří nečekali na vyhraný spor.
Patrik Nacher
Karlítos
nechápu jak mohl ten soudce dát za pravdu klientovi, a to i přes existenci podepsané smlouvy.. vy ano?
Zdravím, to je zajímavé, když se klienti, kteří podepsali smlouvu například na nebankovní půjčku poté soudí, že jde o lichvu, všichni s nimi instinktivně soucitíme, ale přitom to také podepsali dobrovolně. Najednou, když je ve sporu na jedné straně velká banka, tak to řada lidí vidí jinak. Pokud ten poplatek je v rozporu se zákonem, soud tak prostě konstatuje a to se stalo. Mimochodem, poplatky často ve smlouvách ani nejsou přímo uvedeny a je odkazováno na sazebník, který se ovšem v průběhu času může měnit.
Patrik Nacher
Honza
Hezký den Vám přeji, pane Nachere, v boji proti nesmyslným poplatkům bank (viz. zjištění zůstatku v bankomatu, vedení úvěrového účtu atd.) Vašim aktivitám držím palec. Jak je to ale s Vaším pohledem na poplatky v ČR obecně: Je cílem Vašeho snažení bakovnictví zcela bez poplatků? Nepovede to pak k situaci, kdy banky budou půjčovat peníze rizikovějším klientům a podstupovat rizikovější investice tak, které vyústí do situace jako v USA v roce 2008? Děkuji za Váš čas a přeji, ať se daří!
Pěkný den, děkuji za milá slova. Nejde mi o boj obecně proti všem poplatkům, ale o upozorňování na absurdní, nesmyslné, nelogické bankovní poplatky, které situaci pro klienty znepřehledňují, duplicitně zpoplatňují služby už jinak zaplacenou. Poplatky za poradenství, investiční bankovnictví, sankční poplatky (když klient neplní své povinnosti a závazky), poplatky za externí služby (poštovné) jsou naprosto v pořádku. Řeknu to jinak, bez poplatků neznamená v bankovnictví zadarmo. Banka má jiné nástroje, jak vydělávat a těmi je především úroková marže. Nemyslím si, že by banky musely jít do rizikovějšíchh obchodů, když zruší pár poplatků. To je virtuální realita, kterou nám stále někdo mává před očima, aby nás postrašil.
Patrik Nacher
Johanka
proč stále odkládáte odeslání žalob? dala jsem vám plnou moc a měsíčně mi propadají peníze (mám hypotéku už dlouho)..skoro to vypadá, že na něco čekáte, snad ne taky poplatek..
Pěkný den, my nečekáme. Zpracováváme 130 tisíc plných mocí, za každého klienta posíláme příslušné bance výzvu k vrácení poplatku a teprve po vyčerpání všech možností, se můžeme obrátit na soud. Ta věc má logický postup a právní náležitosti. Kdybychom to vynechali, tak tu mám dvacet otázek na to, že nám jde o peníze, takže to tlačíme za každou cenu bez možnosti se mimosoudně dohodnout. A před samotným soudním sporem, stejně budou muset všichni klienti vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas s tímto postupem posláním či neposláním soudního poplatku. To je poplatek, který jde státu.
Patrik Nacher
Ivo
Dobrý den, mohu se zeptat, jak financujete své aktivity, kolik jste doposud zaplatili za svoji činnost v této kauze a na čem očekáváte, že se celkově zahojíte a v jakém potenciálním objemu? děkuji, Ivo Malý
Dobrý den, toto hromadné vymáhání je jen jedna z aktivit, kterou dělám v rámci svého webu bankovnipoplatky.com, takže ty náklady na to financuji z těch ostatních aktivit - google inzerce, partnerství, poradenství, soutěže, analýzy, affiliate programy. Návratnost si v této fázi netroufám předjímat, záleží, jak se bude spor dále vyvíjet. Každopádně to nedělám kvůli potenciálnímu výdělku, ale jako logické vyústění moji letité aktivity. Ale toto se zde v této zemi, kde se závidí kdeco, těžko vysvětluje, což je smutný obrázek.
Patrik Nacher
Nomen Omen?
Němec - inspiroval se rozsudkem v Německu Nacher - Macher Šalamoun - chytrý soudce Novák - typický Čech .... .... to je jak z divadelní hry od Járy Cimrmana... KDO vám vlastně píše scénář k tomuto divadlu?
No vidíte, ani mi to nepřišlo, ale vypadá to opravdu zajímavě a neuvěřitelně. Inspirace pro Z. Svěráka, to máte pravdu....
Patrik Nacher
Ruda z Prahy
kolik už máte lidí? o kolik budete banky žalovat?
Zatím se přihlásilo 130 tisíc bankovních klientů a my jsme, vzhledem k tomu soudnímu rozhodnutí z minulého týdne, prodloužili dobu pro zasílání plných mocí do konce dubna. A o kolik jde? Nemám u sebe ty dokumenty, ale bereme-li, že v průměru jde o 5 tisíc u každého klienta, vychází to v této chvíli kolem 650 milionů.
Patrik Nacher
drn
koho tohle všechno napadlo? kolik na tom "trhnete"?
Na svém webu o tomto poplatku píšu už minimálně tři roky, takže jsem se tématu věnoval dávno před rozsudkem německého soudu. A kolik na tom trhnu opravdu nevím a vzhledem k frekvenci této otázky se zamýšlím, kdo se vlastně ptá - buď se ptají zaměstnanci bank, kteří tak chtějí odvést pozornost jinam a nebo závistivci. Těm prvním se ani nedivím, ti druzí mají možnost si založit vlastní aktivitu, web, iniciativu. Ale chápu, že popichovat všechny kolem je jednodušší. Pro mě je to logické pokračování mého sedmiletého snažení a pokud se podaří ten poplatek zrušit, lidem vrátit a dokonce na tom člověk něco vydělá, je to přece košér. Nicméně vnímám, jak to tu chodí. Za pomoc se bere jen ta, při které ten, kdo pomáhá, musí něco tratit. Nedej bože, aby něco získal. Je to stejné, jako spousta lidí nepovažuje za práci tu, která toho člověka baví. To je opravdu smutné.
Patrik Nacher
Lenka
Jen ze zvědavosti: Komu přišlo víc plných mocí? Vám, nebo zbylým partnerům? jaké je rozložení vašich velikostí v tomhle ukazateli? Moc by mě to zajímalo, vsadila jsem se s manželem, že jich máte nejvíc právě vy..) Lenka
Pěkný den, abych řekl pravdu nevím, to rozčleňování budeme dělat až po uzávěrce a plné moci z mého webu lze rozpoznat podle maskota nahoře, takže jsem sám zvědav. Pokud vás to opravdu zajímá a sázka za to stojí, napište mi na počátku května a já vám ta čísla pošlu. Držím palce.
Patrik Nacher
Tom
Která z bank má nejvíce zaděláno na průšvih v žalobách? Kolik jí to bude stát?
Zdravím, nejčastěji u klientů figuruje Česká spořitelna, Komerční banka a Hypoteční banka. Kolik je to bude stát si v této fázi netroufám odhadovat.
Patrik Nacher
nerozhodný
mám hypotéku, mám jí s poplatkem, ale stydím se banku žalovat..vždyď jsem se na poplatku s bankou dohodl a podpisem na smlouvě s ním souhlasil..máte taky hypotéku?
Pěkný den, to je ale zcela na vás, nikdo vás nenutí, stejně tak, jako by nikdo neměl vyčítat těm, co tak učinili. Já mám hypotéku a poplatek tam už 5 let neplatím.
Patrik Nacher
František V.
takže praha 5 bude ted zavalená žalobami na hypotečku, že.. co další banky? mají klienti šanci i sami, nebo musí k vám? vy už jste podávali ty žaloby? nebo stále otálíte?
Zdravím, ten spor se týká všech bank, které mají nebo měly ten poplatek, ne jen hypotečky. Shodou okolností se tohoto ústavu týkal první soud, který klient vyhrál. Klienti se samozřejmě mohou obracet na banky individuálně či přes nás, to je na nich. Zkušenost je taková, že banky rozumí společnému spotřebitelskému tlaku více, než jednotlivým klientům. Nejprve posíláme bankám výzvy, teprve poté bude následovat soudní projednání.
Patrik Nacher
pepa
Proč pořád mlžíte a neřeknete, že vám jde jen o prachy, že chcete po bankách skoro 2200 Kč za zastupování jednoho klienta (při současných 130 tisících klientech tedy víc jak čtvrt miliardy do vaší kapsy)?
A o co jde vám? Já nic nemlžím a tématu se věnuji více než 7 let. Pokud je to tak snadné, tak hurá do toho, založte web, oslovte lidi, dejte si práci s tou administrativou kolem a vydělávejte seč vám síly stačí. Opravdu tu nejsem v pozici (například člověka placeného z veřejných prostředků), abych se vám nebo někomu jinému musel zpovídat.
Patrik Nacher
Luděk
Pane Nachere, jak vypadá financování Vašeho serveru? Jaké provize berete od různých finančních institucí? Z částek, které eventuelně klienti na bankách vysoudí, má mít ta advokátní kancelář 25 %. Kolik Vy? Děkuji za odpovědi.
Zdravím, už jsem odpovídal, z čeho financuji provoz webu a protože to není z veřejných dotací či grantů, nemám v úmyslu to dále pitvat. Jinak u nás není žádný 25% poplatek od klientů, to jste si to, Luďku, spletl s konkurenční aktivitou (Nekalé praktiky). Případným výnosem jsou přiznané náklady řízení, které jdou nad rámec vymožených poplatků, takže se to klientů nedotkne.
Patrik Nacher
Luděk
Pane Nachere, co je nezákonného na tom, že klient dobrovolně podepíše s bankou smlouvu za nějakých podmínek, na nichž se dohodnou? Argumentaci typu, že nemá jinou možnost, při počtu bank na trhu bych ale slyšel nerad... Děkuji za odpověď.
Zdravím, ten poplatek je v rozporu s nařízením EU o ochraně spotřebitele, protože klient platí za něco, co mu nic nepřináší. Soud nám v tomto dal za pravdu a navrch konstatoval, že jde o neurčitost, protože z konstrukce poplatku nelze vyčíst, za jaké je služby. Pro další první rozbory se prosím obraťte na právníky, to, že to klient podepsal na tom nic nemění, ale o tom jsem tu už také psal.
Patrik Nacher
anonym
čeho se bojíte víc: 1 - že to vyjde, a banky vrátí peníze, ale pokusí se je vybrat jinde 2 - že to nevyjde, a banky se na vás zahojí žalobami nactiutrhání a vy budete za "hlupáky" ?
Já se spíše bojím toho, že tato spotřebitelská iniciativa, může být zneužita novými Jánošíky na straně jedné, klienty potížisty, kteří čekají, jak se věc vyvrbí a poté se náhle budou angažovat na straně druhé. Samozřejmě je možné, že banky mohou do budoucna různé negativní procesy a rozhodnutí svádět právě na situaci kolem hromadného vymáhání poplatku za vedení úvěrového účtu, ale to je celkem logické a předvídatelné chování. Děkuji všem za otázky a přeji PŘÍJEMNÝ pracovní týden.
Patrik Nacher