V úvodním grafu najdete všechny hodnocené diskuse: co sloupeček, to jedna debata. Výška sloupce znázorňuje, jaké procento ze všech faktických výroků, které v ní zazněly, vyhodnotili analytici jako nepravdivé, zavádějící či neověřitelné. Najeďte nad sloupeček myší a dozvíte se další podrobnosti. Kliknutím na sloupec se dostanete na podrobnou analýzu jednotlivých výroků na webu Demagog.cz.

Kde se nejvíc lhalo

Nejhůř ze srovnání vychází debata ministra průmyslu Martina Kuby (ODS) a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka o cenách energií. V jejich červencovém povídání zaznělo pouze šest faktických výroků: jeden nepravdivý a pět neověřitelných.

Špatně ze srovnání vycházejí pořady věnované korupci, bezpečnostní a policejní problematice, například únorová debata o situaci na státním zastupitelství. Z patnácti tvrzení bylo osm neověřitelných, dvě zavádějící a dvě nepravdivá.

Když nejde tvrzení politiků s využitím veřejně dostupných zdrojů potvrdit ani vyvrátit, a nezasáhne-li moderátor, otevírá se na obrazovce prostor pro manipulaci a hru s emocemi. V lepším případě.

Nejvíc prokazatelně nepravdivých výroků si diváci vyslechli loni v dubnu při hlasování sněmovny o důvěře vládě: Ze 44 faktických tvrzení poslanců bylo 16 vyloženě nepravdivých, šest zavádějících a tři neověřitelné. Na druhém místě v absolutním počtu odhalených nepravdivých výroků je předvolební speciál Otázek Václava Moravce z Plzeňského kraje.

Nic než pravda

Opačný extrém představuje prosincové vystoupení prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera v pořadu Hyde Park ČT24. Ze dvaceti zachycených faktických výroků se podařilo analytikům Demagog.cz ověřit všechny a všechny byly pravdivé. Nikdo ale není dokonalý. O měsíc dříve se stejný kandidát v pořadu Interview ČT24 dopustil dvou nepravdivých, jednoho zavádějícího a tří neověřitelných tvrzení. Z dlouhodobého hodnocení pravdomluvnosti politiků vychází přesto – společně s Karlem Schwarzenbergem – lépe než ostatní.

Za rok ověřil Demagog.cz celkem 2408 faktických výroků ve 104 debatách: běžných Otázkách Václava Moravce, speciálech před krajskými a prezidentskými volbami i v několika dalších debatách. Nepotvrdila se při tom hypotéza, že ve volební kampani se v politice lže víc než obvykle.

"Jistě lze pozorovat rozdíly u konkrétních politiků a jednotlivých debat, nicméně dlouhodobá čísla říkají, že jak předvolební krajské speciály, prezidentské speciály, tak i nedělní OVM dopadají velmi podobně, procentuální rozdíly v hodnocení výroků jsou minimální," říká mluvčí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.

"Při startu projektu jsme byli často konfrontováni s ideou, že čeští politici prostě lžou. Lžou cíleně, dlouhodobě a snad i téměř pořád. Po více než roce práce již máme poměrně slušný vzorek dat, abychom mohli říct, že tomu tak úplně není." Nepravdivých a zavádějících výroků je v politických debatách 18,3 procenta. Když k tomu připočteme 16 procent neověřitelných, zbývají nám pořád pěkné dvě třetiny prohlášení, která můžeme politikům věřit. Teď už jen zjistit, která to jsou.