Martin C. Putna souhlasí s dohodou prezidenta Miloše Zemana a ministra školství Petra Fialy a dekret, který jej jmenuje profesorem, nepřevezme od Zemana, ale od Fialy.

"Já v tuto chvíli akceptuji návrh, který mi prezentoval ministr školství, profesor Fiala, převezmu profesorský dekret z jeho rukou. Dohodneme se potom v pravý čas, kdy a jak to nastane," uvedl Putna ve středu na krátkém brífingu, kde také poděkoval všem, kdo ho podpořili. Studenti, kteří za ním stáli, výsledek jednání mezi prezidentem a ministrem uvítali. Čtvrteční protest před Pražským hradem, jenž svolal předseda Strany zelených Ondřej Liška se přesto konat bude.

"Za Iniciativu Za svobodné vysoké školy stále kritizujeme kroky prezidenta," komentovala situaci Karolína Chloubová, jejíž spolek zveřejnil otevřený dopis na Putnovu podporu a hodlá se akce zúčastnit.

Putna ve svém Zdůraznil také, že převzetím dekretu ale nekončí "boj o svobodu akademického vyjadřování" v Česku.

"Nekončí to, že vědci a aktivisté budou manipulováni, zdržováni, ohrožováni ve svých občanských postojích. Toto se bude dít i nadále. V mém případě – zdá se – pokus o takovéto zadržení nevyšel," uvedl emotivně Putna.

Míní, že v případech osob, které nejsou tak mediálně známé jako on, by mohlo "k podobným nebo horším věcem docházet dále". Podotkl, že ve svém případě byl "krajně zdrženlivý", v případech jiných prý nebude.

Svou kauzu tím považuje za skončenou. "Co ale nekončí, je boj za svobodu slova a akademickou svobodu v této zemi," dodal akademik, který se dostal do nevole prezidenta Zemana.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.