Nejmocnější ženou světa zůstává podle časopisu Forbes německá kancléřka Angela Merkelová. Na druhé příčce ji následuje brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Třetí místo patří americké filantropce a podnikatelce Melindě Gatesové.

Ta se spolu se svým manželem, zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem, dlouhodobě věnuje charitativní činnosti a pomoci pro rozvojový svět. Ve spolupráci s Warrenem Buffettem pár v rámci kampaně The Giving Pledge úspěšně přemlouvá miliardáře z celého světa, aby polovinu svého majetku věnovali na charitu.

Mezi těmi, kteří jejich výzvu již podepsali, je například Sara Blakeleyová, zakladatelka firmy Spanx’s (výrobce spodního prádla – pozn. red.) a zároveň nováček v žebříčku – obsadila 90. místo, David Rockefeller nebo Mark Zuckerberg.

Časopis Forbes zveřejňuje svůj žebříček 100 nejvlivnějších žen světa každým rokem. Merkelová letos vyhrála již potřetí za sebou.

"Je páteří Evropské unie, nese osud eura na svých bedrech," napsal časopis o roli šéfky německé vlády.

Hillary Clintonová, loni dvojka na žebříčku, po odchodu z čela americké diplomacie klesla na pátou příčku, hned za první dámu Michelle Obamovou, která naopak vystoupala z loňské sedmé pozice.

Američanky na žebříčku vůbec převažují. Nejmladší ženou v první stovce zůstala sedmadvacetiletá výstřední zpěvačka Lady Gaga na 45. místě. O pět příček výše se umístila nejstarší dáma, sedmaosmdesátiletá britská panovnice Alžběta II.

Mezi stovkou nejvlivnějších dam se ocitly podnikatelky, manažerky, novinářky, političky, herečky, filantropky či prostě miliardářky z 26 zemí světa. Jejich moc časopis odhadoval na základě majetku, mediálního vlivu a dopadu jejich rozhodování.

Vrcholných manažerek, jejichž úhrnný příjem loni dosáhl 893 miliard dolarů, se v žebříčku sešlo 24. K nejúspěšnějším patří Sheryl Sandbergová z Facebooku na šesté příčce, která je zároveň první dámou v "kategorii" technologického světa a IT.

Virginia Romettyová z IBM skončila na 12. pozici, o dvě příčky níže se umístila Ursula Burnsová (Xerox), Marissa Mayerová z Yahoo je na 32. místě.

Beyoncé, Angelina Jolie i Cristina Fernándezová

Devět dam ze seznamu je hlavními představitelkami státu, včetně skokanky roku na 11. příčce – jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Počínání stovky dam na Twitteru dohromady sleduje 153 milionů lidí.

Z političek se kromě Merkelové, Rousseffové či Pak Kun-hje na žebříček dostaly také šéfka vládního Indického národního kongresu Sonia Gándhíová (na deváté příčce), argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová (26.), australská premiérka Julia Gillardová (28.), předsedkyně thajské vlády Jinglak Šinavatrová (31.), vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij (29.) či prezidentka Malawi Joyce Bandová na 47. příčce.

Z Evropanek uspěly tvůrkyně módy Angela Ahrendtová z Burberry, Miuccia Prada či spoluzakladatelka značky Zara Rosalia Meraová, pohybující se zhruba v polovině žebříčku. Výše vystoupaly zpěvačka Beyoncé, herečka Angelina Jolie či kolumbijská diva Shakira.

Do druhé desítky nejvlivnějších dam světa se z médií propracovaly americká moderátorka Oprah Winfreyová a šéfredaktorka listu The New York Times Jill Abramsonová. Ani letos se žádná Češka či Slovenka na žebříčku Forbes neumístila.