Předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD Miroslav Poche "téměř stoprocentně" vyloučil vznik koalice sociálních demokratů s TOP 09 na pražské radnici. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). Méně kategorický byl současný první muž Prahy Tomáš Hudeček, který koalici TOP 09 a ČSSD uvedl jako jednu z možností řešení současné krize v hlavním městě.

"Jsem přesvědčen o tom, že hra pana premiéra Nečase a pana zastupitele Svobody o tom, že tady vzniká jakási koalice TOP 09 a ČSSD, je pouze hrou. Myslím, že sociální demokracie v tuto chvíli – rok a půl před volbami komunálními a rok před volbami parlamentními – není připravena účastnit se koaličně vedení tohoto města," řekl Poche.

Odmítl také tvrzení bývalého primátora Svobody (ODS), že by se pražská ČSSD nechala při jeho odvolání využít k mocenskému boji. Bývalý pražský primátor Svoboda v diskusi vyzval pražskou TOP 09 k návratu k původnímu konceptu pravicové koalice. "Nechceme koalici rozbíjet, pojďme se starat o smysl původní koaliční spolupráce," řekl šéf pražské ODS s tím, že za rozpad nese zodpovědnost TOP 09.

 

Proti utvoření pražské koalice s TOP 09 se už v pátek vyslovil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Uvedl, že vstup do koalice v hlavním městě pro ČSSD rozhodně není prioritou.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v OVM popřel, že by si strana na úrovni Prahy testovala možnost koalice s ČSSD po sněmovních volbách v příštím roce. Prohlásil navíc, že k pražské sociální demokracii pod vlivem Petra Hulínského má značně skeptický postoj.

 

TOP 09 chce příští týden zahájit jednání o případné koalici s ČSSD. Zvažuje ovšem i obnovení spolupráce s občanskými demokraty, kterým již dala návrh koaliční smlouvy. V jedenáctičlenné radě požaduje sedm křesel včetně primátorského, ale nabízí ODS místo prvního náměstka pro zdravotnictví, jímž by mohl být Svoboda, který je lékař. ODS však trvá na tom, aby se odvolaný Svoboda znovu stal primátorem.