Pacifická aliance vznikla v dubnu 2011 a tvoří ji Mexiko, Kolumbie, Peru a Chile. Z regionu Střední Ameriky již projevily zájem o plné členství i Kostarika a Panama. Je třeba zdůraznit, že cíle této integrační iniciativy jsou primárně ekonomické a finanční: podpora volného pohybu zboží, služeb, investic, pracovních sil a koordinace obchodu s Asií. Kromě posílení obchodní výměny mezi státy aliance je prioritou právě jejich větší uplatnění na asijských trzích.

Navazující článek (str. 10-11) představuje silné stránky tohoto uskupení: mladou populaci s rostoucí střední třídou, významný hospodářský růst všech členů, nárůst přímých zahraničních investic. Zde připomeňme, že Chile a Mexiko jsou členy OECD, o členství v této organizaci usiluje Kolumbie a Kostarika. Nelze než souhlasit s tvrzením, že ambicí aliance je stát se v latinskoamerickém regionu protiváhou "obra" Brazílie (ta, pro srovnání, dosahuje 43 % HDP oproti 34 % HDP aliance; je 6. největší ekonomikou, Pacifická aliance by jako celek byla na 9. místě).

Výsledky Pacifické aliance jsou za krátkou dobu její existence velmi slibné. Pokud se jí opravdu letos podaří odbourat cla pro 90 % zboží, dosáhne za pouhé dva roky něčeho, co se Mercosuru (sdružení volného obchodu mezi státy Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a Venezuela) nepodařilo dojednat za více než 20 let jeho existence. Nemluvě o minimálním počtu dohod Mercosuru s třetími zeměmi a nekonečném vyjednávání s EU. Všechny členské státy Pacifické aliance mají naproti tomu s EU vyjednané dohody o volném obchodu (a to včetně přidružených středoamerických členů).

Pro české firmy je určitě perspektiva volného pohybu zboží a služeb v rámci Pacifické aliance zajímavým příslibem. Navíc se díky velkému počtu dohod o volném ochodu s dalšími zeměmi neomezuje jen na region Latinské Ameriky.

Všechny členské státy aliance usilují o větší diverzifikaci svého exportu. Nejpalčivější je tato otázka u Mexika (z 80 % závislé ve vývozech do USA). Jak kdysi řekl slavný mexický prezident Porfírio Díaz: "Chudák Mexiko - tak daleko od Boha, tak blízko Spojeným státům."

Také česká exportní strategie klade důraz na diverzifikaci exportu. Ekonomiky ČR a zemí Pacifické aliance jsou v zásadě komplementární a velký prostor je zde pro výrobní a technologickou spolupráci našich firem s místními partnery. Tedy velmi dobré předpoklady.

Mexiko je nyní naším nejvýznamnějším partnerem v Latinské Americe a jednou z 12 prioritních zemí pro český export. Připravované reformy slibují další otevření mexické ekonomiky v sektorech telekomunikací a energetiky. Význam Kolumbie v regionu stále roste, napomáhá tomu zlepšující se bezpečnostní situace a nové investiční příležitosti. V Peru vláda provádí zásadní reformy a rozvíjet se bude mnoho sektorů. Chile je dlouhodobě hodnoceno jako země s nejstabilnější ekonomikou v Latinské Americe. (Tito tři členové pak patří mezi zájmové země českého exportu.)

Celkové zaměření aliance na východní Asii potvrzuje význam pacifické oblasti jako nastupujícího ekonomického centra. Slova současného mexického prezidenta Enriqua Peni Nieta "neexistují země, které by byly pro Mexiko příliš vzdálené" ale naznačují, že region se nevymezuje jedním směrem. Bude na nás, abychom si zde vydobyli také své místo.


Matyáš Pelant
odbor zahraničně ekonomických politik II, MPO



Prezidenti států na summitu Pacifické aliance v roce 2012 (zleva): Ollanta Humala (Peru), Juan Manuel Santos (Kolumbie), Sebastian Pinera (Chile) a Felipe Caldero (Mexiko).
FOTO: REUTERS