Internetová společnost Google v úterý požádala americké ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) o povolení, aby směla zveřejnit, kolikrát se na ni úřady obrátily se žádostmi o údaje v zájmu národní bezpečnosti USA.

K její výzvě se připojili také další giganti: nejprve Facebook, později také Microsoft nebo Twitter. Firmy chtějí zveřejněním celkového počtu těchto žádostí dokázat, že neposkytly americké vládě "neomezený přístup" k on-line údajům o uživatelích, píše britský Guardian.

"Umožnění větší transparentnosti ohledně objemu i měřítka žádostí, včetně žádostí FISA, by pomohlo lépe pochopit tyto otázky a debatovat o nich," napsal v prohlášení Microsoft.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.