Už pátou noc strávil ostře sledovaný americký uprchlík Edward Snowden na moskevském mezinárodním letišti Šeremetěvo. Západní novináři absolvovali několik letů do sousedních zemí, aby získali přístup do rozlehlých prostor tranzitu. Žádnou stopu po hledaném Američanovi tam ale nenašli.

Agentura Interfax napsala, že Snowden na letišti je a zůstane tam tak dlouho, dokud se nevyjasní jeho právní postavení.

Tranzit šeremetěvského letiště má tři velké sekce a desítky menších uzavřených prostorů, do nichž běžný cestující nemá přístup. Pro letištní personál by nebylo velkým problémem ukrýt Snowdena před vnějším světem. V tranzitním hotelu Air Express Američan nepřespává.

Nic zvláštního v terminálu D, hlásila před dalším odletem Aeroflotu na Kubu moskevská zpravodajka Guardianu:

Na letišti je víc novinářů, než cestujících, píše redaktorka Reuters:

Rusko: Důvody k deportaci nejsou

Ruské úřady podle Interfaxu trvají na tom, že Moskva formálně ve Snowdenově kauze nehraje žádnou roli.

"Důvody k postihu či deportaci Američana nejsou, dokud americké ministerstvo spravedlnosti nepošle příslušnou oficiální žádost," uvedl informovaný zdroj agentury obeznámený se situací. Moskva si podle něj stěžuje, že Spojené státy Rusko včas neinformovaly o tom, že platnost Snowdenova pasu byla zrušena. Postavily tím prý Moskvu do složité situace.

Jak novináři stopují Snowdena? Podívejte se na video Al-Jazeery:

Podle informací z USA ztratil Snowdenův pas platnost minulý pátek v okamžiku, kdy byl bývalý počítačový konzultant tajných služeb obviněn ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. Snowden byl v té době v Hongkongu, odkud se v neděli přemístil do Moskvy s cílem pokračovat dál přes Havanu do ekvádorského Quita.

Ruská strana se podle zdroje agentury Interfax o zrušení platnosti Snowdenova pasu dozvěděla se zpožděním. Kdyby se do Moskvy dostala tato informace včas, Američan by prý do Ruska ani neodletěl a Moskva by se vyhnula nynějším starostem.

Čekání na azyl

Snowden nyní uvízl v Moskvě bez platných osobních dokladů. "Teď je třeba vyčkat, než mu Ekvádor nebo Venezuela poskytne azyl," uvedl zdroj Interfaxu. "Až na základě tohoto rozhodnutí může Snowden odjet z tranzitního prostoru moskevského letiště, aniž by překročil ruské hranice," konstatoval.

Z informace Interfaxu vyplývá, že rozuzlení Snowdenovy anabáze může přinést buď dokument o poskytnutí azylu, nebo oficiální americká žádost o vydání, které ovšem ruské úřady nemusí vyhovět. Podle některých ruských médií nelze ani vyloučit variantu, že Snowden jako azylant v Moskvě zůstane.

Ekvádor ve čtvrtek oznámil, že případnou Snowdenovu žádost posoudí v okamžiku, kdy Američan o azyl požádá na některém z ekvádorských velvyslanectví. Ochotu poskytnout Snowdenovi azyl potvrdil i venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Související