Objev nových ložisek fosilních paliv v břidlicích v posledních letech poněkud mírní tíseň z tenčících se globálních zásob. Kromě zemního plynu tyto nepropustné horniny obsahují i značné množství takzvané lehké vázané ropy. Ta by mohla na nějakou dobu uklidnit rozkolísané trhy, které na sebemenší pokles v produkci ropy prudce reagují.

Zatímco klasické ropné ložisko vzniká tak, že kapénky ropy, lehčí než voda, stoupají z místa svého vzniku vzhůru a hromadí se pod vrstvou nepropustné horniny, lehká vázaná ropa vzniká v nepropustných břidlicích, z nichž nemá kudy uniknout (proto „vázaná“) a lze ji podobně jako břidlicový plyn získat pouze frakováním – hydraulickým štěpením horniny. Tvoří ji lehké uhlovodíky podobné těm v konvenční ropě (proto „lehká“).

Největší potenciálně těžitelné zásoby mají Rusko a Spojené státy. Americká těžba ropy díky tomu v letech 2008 až 2012 stoupla z pěti na šest a půl milionu barelů denně a Spojenými státy se šíří sen o energetické nezávislosti. Analýza americké Agentury pro energetiku (EIA) zveřejněná letos 10. června navýšila proti odhadu z roku 2011 zásoby americké ropy o 35 %, přičemž lehká vázaná ropa tvoří 26 % celkového objemu. Skeptici však namítají, že euforie nebude trvat dlouho. O pravděpodobných scénářích budoucího vývoje hovoří geolog Václav Cílek.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se