Češi jsou prý opatrní a bojí se rizika. To nejspíš není taková pravda, jak se tvrdí. Alespoň podle výsledků první fáze fungování tzv. 2. pilíře penzí. V tom je na výběr mezi čtyřmi typy fondů, které se liší podle míry rizika a hodnocení úspor. 

Nejčastěji lidé vybírali dynamické fondy penzijních společností. Zatímco nejméně rizikové fondy státních dluhopisů zaujala jen necelá dvě procenta lidí, do dynamického fondu se zapojilo přes 44 procent Čechů. Vyplývá to z aktuálních statistik Asociace penzijních fondů. 

V posledních červnových dnech vstupovali do 2. pilíře hlavně ti, kterým je víc než 35 let. Pokud nedojde ke změně pravidel, nebudou se totiž už moci do tohoto systému zapojit.

"Pětatřicátníci mají do důchodu ještě 30 let, takže je před nimi relativně dlouhý investiční horizont a zcela racionálně předpokládají, že v dynamických fondech bude z dlouhodobého pohledu vyšší výkonnost," komentoval výsledky viceprezident Asociace penzijních fondů Aleš Poklop.

Druhý nejvyšší počet klientů si vybralo vyvážený fond, do nějž vstoupilo téměř 35 procent lidí. Bezpečnější konzervativní fond zvolila necelá pětina účastníků 2. pilíře. 

Celkem vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému  v prvním pololetí bezmála 75 tisíc lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. 

 



Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte kolik byste si měli spořit ideálně.



>> Spočítat


 

Ministerstvo financí chce nyní zvýšit atraktivitu 2. pilíře a navrhuje jeho úpravy. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek tak navrhuje, aby mohli lidé z druhého pilíře po pěti letech spoření vystoupit. Kromě toho chce také zvýšit věkovou hranici pro vstup do tohoto systému. Vyplývá to z důvodové zprávy Kalouskovy poslanecké iniciativy. Podle současné legislativy po vstupu do druhého pilíře z něj už není možné vystoupit.