Více než čtyři miliony korun dostal Jan Fischer na svoji prezidentskou kampaň v hotovosti a z jeho transparentního účtu není zřejmé, kdo bankovky přinesl. Zjistily to Hospodářské noviny. Zákon o praní špinavých peněz sice Fischer neporušil, ale neprůhledné vklady jdou zcela proti logice transparentního financování prezidentských kampaní.

Ministerstvo financí, jehož analytici na podezřelé vklady dohlížejí, tak povede muž, který sází na mezery v zákoně o přímé volbě. Ten porušil, když vzal peníze bez jasně identifikovaného dárce a po termínu, kdy měli kandidáti uzavřít účetnictví. Jenže norma nemá žádnou sankci.

Neprůhledný vklad hotovosti se v koncovce Fischerova splácení dluhů objevil dvakrát. Celkem jde o 4,24 milionu korun. „Obě platby proběhly vkladem hotovosti,“ potvrdil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank, kde má Fischer volební účet. K daru se přihlásil podnikatel a dosavadní Fischerův zaměstnavatel Ladislav Dráb ze společnosti České plynovody. Nejdřív přinesl 2,9 milionu, podruhé 1,34 milionu korun. Jeho identita však není z účtu zřejmá.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.