Tomáš Jan Podivínský vystřídal minulý týden ve funkci ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Tomu přitom dříve dělal náměstka. Na starosti měl Podivínský program Zelená úsporám. Už od dob, kdy pracoval na velvyslanectví v Rakousku, se věnuje i Temelínu.

Jeho první cesta v roli ministra mířila právě do jaderné elektrárny. "Do Temelína jsem vyrazil záměrně, bezpochyby symbolicky. Problematikou se zabývám více jak 15 let a velmi mi záleží na tom, aby naše země byla surovinově, energeticky i ekonomicky – a z toho sekundárně i politicky – dlouhodobě nezávislá a aby měla silné stabilizační zdroje elektrické energie," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Pokud by Česko nepodporovalo jadernou energii, mohlo by se podle Podivínského stát, že miliony lidí nebudou moci pracovat na počítačích současně.

"S růstem HDP prokazatelně roste i spotřeba energie. Nové silné – jaderné – zdroje bychom nepotřebovali, pokud by se naše společnost dohodla na tom, že výrazně omezí svůj dosavadní životní standard. A i vy si jistě budete chtít i nadále ráno uvařit kávu a v práci zapnout počítač, jako miliony dalších našich spoluobčanů, a to téměř v jeden okamžik – tolik energie ale ani vítr, ani slunce bohužel nezajistí," dodal Podivínský.

Ten i nadále podporuje program Zelená úsporám.

"Je to program, který má největší pákový efekt do naší české lokální ekonomiky, nejen do výroby, ale především do stavebnictví a návazných oborů, takže každá koruna vložená do tohoto programu přinese více než pětinásobně vyšší efekt pro českou ekonomiku, než kdyby bezejmenně spadla do státní kasy. Znamená to tedy podpoření české výroby, českých služeb a významné efekty v zaměstnanosti," tvrdí ministr.

Chystá Tomáš Podivínský personální rošády? Jsou podle něj jaderné elektrárny bezpečné? Ministr životního prostředí odpovídal on-line. Podívejte se:

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.