Eriksen je zklamaný tím, že hlavním tématem debaty v norské společnosti během procesu s Breivikem bylo, zda byl útočník příčetný, nebo naopak nesvéprávný. To podle něj zablokovalo mnohem důležitější diskusi o tom, že Breivikovy postoje jsou produktem nacionalistické pravicové ideologie a chybějící debaty o pravici v norské společnosti. O pravici, která dlouho před Breivikem kritizovala multikulturní společnost, islám a přistěhovaleckou politiku.

Eriksen v rozhovoru pro dánský deník Politken varuje: „Pokud nedojde k debatě o tom, jak je tato pravicová ideologie nebezpečná a k čemu může v extrémním důsledku vést, nemůžeme vyloučit, že se podobný útok nebude opakovat.“ Za šíření nenávisti vůči cizincům a démonizaci a stigmatizaci muslimů, což napomohlo utvářet Breivikovy extrémní politické názory, je tak dle Eriksena odpovědná Norská Strana pokroku (v Dánsku jí odpovídá Dánská lidová strana).

V knize „Det som står på spill“ (To, oč jde), kterou Eriksen napsal rok po masakru na ostrově Utøya a věnoval mladé levicové generaci, upozorňuje na to, že cílem Breivikova útoku byli právě jeho političtí levicoví protivníci.

„Severské země vybudovaly svůj sociální stát na základních principech silné společenské sounáležitosti, rovných možností a sociální solidarity pro všechny. Politika pravice, která hovoří o vyloučení a rozděluje společnost na nás a je, na křesťany a muslimy, na původní obyvatele a přistěhovalce, je s těmito základními principy v rozporu. To je kontraproduktivní. “ Jádrem problému je tedy snaha společnosti o omezení sociálního státu a jeho sociálních privilegií proti „vnitřnímu nepříteli,“ kterým jsou cizinci. Sociální stát dobře vytváří rovnost, ale špatně přijímá rozdílnost. Přitom problémy s integrací ve společnosti často nesouvisí s rozdílnou vírou nebo kulturou, ale se sociálními problémy. A z této pozice je opakované podezírání muslimů pravicí nebezpečné. Dochází tak k narušení vzájemné důvěry, která je jedním ze základních nervů sociálního státu.

Norsko se po 22. červenci 2011 stalo nervózní společností.