Volby do Poslanecké sněmovny by podle posledního průzkumu agentury Median vyhráli sociální demokraté se 34 procenty hlasů.

ODS, která se po kauzách bývalého premiéra Petra Nečase a údajné politické korupci propadla na historické minimum, by nyní získala 13 procent. Skončila by za druhou KSČM a třetí TOP 09.

Do sněmovny by se mohli dostat také lidovci s 5,5 procenta, pod potřebnou pětiprocentní hranicí zůstaly podle průzkumu strany: Věci veřejné, Strana práv občanů Zemanovci i Strana zelených.

Podpora ČSSD od květnového průzkumu agentury vzrostla o dvě procenta, u KSČM se zvýšila o tři na 18,5 procenta, TOP 09 si nijak nepohoršila, ale ani nepolepšila, zůstává na 15 procentech.

Podle Medianu klesla podpora ODS v důsledku kauz uplynulého měsíce, které vedly k rozpadu vlády. Je to navíc nejhorší výsledek strany od loňského dubna.

"Na rozdíl od propadů běžných v minulosti nejde jen o částečný přesun voličů k druhé velké pravicové straně – TOP 09. Parlamentní pravice v důsledku aktuálních kauz obecně oslabila, mimo jiné díky snížené ochotě pravicově orientovaných voličů k účasti ve volbách, jejich zvýšené nerozhodnosti, koho volit, a naopak zvýšené angažovanosti na levé straně spektra," uvedli zástupci agentury.

Věci veřejné i zemanovce by podle průzkumu volila shodně tři procenta dotázaných, dvě procenta vyslovila podporu Straně zelených.

Související