Zchátralý zámek v Buštěhradě u Kladna se měl stát za éry středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha jednou z kulturních perel středních Čech. Propadlé podlahy měl nahradit taneční parket, oprýskané zdi místností se měly proměnit v prostornou galerii, konferenční sály nebo luxusní ubytování.

Projekt na rekonstrukci barokní památky na "krajský Žofín", o jejíž záchranu se už předtím snažily soukromé firmy i město, se ale 14. května 2012 zasekl.

Od chvíle, kdy protikorupční policie zadržela Davida Ratha v Rudné u Prahy s krabicí od vína, v níž bylo 7 milionů korun – podle detektivů část úplatku za zmanipulované výběrové řízení na opravu zámku – je památka v nemilosti.

Nechce ji kraj. A nechce ji ani město, přesněji tedy její chátrající část, naopak do opraveného křídla nastěhuje své úředníky.

V říjnu přitom vyprší smlouva, z níž plyne, že pokud Středočeský kraj nezačne zámek do tří let od podpisu smlouvy opravovat – což podle vedení kraje nezačal – památka přejde zpět do vlastnictví města. To ji koupilo v roce 2003 za dva miliony korun v dražbě po zkrachovalé firmě Petersburg.

„Co bude se zámkem dál, je ve hvězdách. Nedovedu si představit, že by se vrátil městu, kraj má lepší možnosti, jak památku opravit,“ myslí si buštěhradská starostka Jitka Leflerová (nez.). Právě její úřad se přitom do třetiny zámku, která městu zůstala, za necelý měsíc nastěhuje. Z dotací i rozpočtu města se západní křídlo památky podařilo po letech opravit.

Rodák spoléhal na Ratha

Další dvě třetiny – včetně zabedněného hlavního vchodu s barokními sochami – zůstávají bez zásahu restaurátorů a stavebních dělníků. „Je to škoda, kdyby byl Rath, tak by zámek opravený byl. Mluvil jsem s ním o tom před dvěma lety, kdy se byl na zámek podívat a sliboval, že to dá do pořádku,“ říká buštěhradský rodák Václav Říha.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.