Stovky obětí si vyžádalo rozehnání dvou táborů, ve kterých po několik týdnů bydleli tisícovky příznivců Muslimského bratrstva. V pátek během "pochodu zloby" přibyli další mrtví a bratrstvo plánuje vycházet do ulic každý den v následujícím týdnu.

Expertka na islamistická hnutí Nataša Kubíková si tvrdí, že egyptská společnost je v současnosti rozdělená na příznivce Muslimského bratrstva a ostatní.

"Míra nenávisti, která se v těchto týdnech objevila ve společnosti proti Muslimskému bratrstvu, je pro mě určitým šokem. Po nynějším zásahu armády to narostlo do stavu, kdy muslimští bratři jsou vnímáni doslova jako terč na odstřel," říká.

HN: Počet obětí zásahu armády čítá už mnoho set, jak vnímají Egypťané tuto tragédii - neohrozí nakonec popularitu armády?

Myslím, že ne. Všechny kroky, které armáda dělá po puči, během kterého svrhla exprezidenta Mursího, jsou podporované většinou Egypťanů. Armáda je momentálně vnímaná jako určitý spasitel, jako jediný garant přechodu k novému politickému systému, který už nebude obsahovat tak silné náboženské prvky. To, že islamisté použili při vyklízení táborů zbraně, je navíc interpretováno jako důkaz, že to jsou teroristé.

HN: Muslimské bratrstvo zažilo pád z nejpopulárnější strany v teroristickou organizaci, která má být rozprášena. Jak se to mohlo stát během pouhých dvou let?

Míra nenávisti, která se v těchto týdnech objevila ve společnosti proti Muslimskému bratrstvu, je pro mě určitým šokem. Narůstala od okamžiku, kdy se exprezident Mursí snažil ukotvit svou moc a zároveň ignoroval opozici.Po nynějším zásahu armády to ale narostlo do stavu, kdy muslimští bratři jsou vnímáni doslova jako terč na odstřel.

 

HN: Jaká bude další strategie Muslimského bratrstva? Může se uchýlit ke zbraním a útočit například na cíle armády?

Domnívám se, že kapacitně je toto hnutí slabé na to, aby útočilo na nějaké armádní cíle. Každopádně ale budou pokračovat v protestech a budou se snažit podkopat pozici armády jako garanta stability, a to i za pomoci ohrožování pocitu obecného bezpečí. Nebude to ale organizované či plánované. Co momentálně hrozí, jsou místní, nepříliš organizované konflikty mezi malými skupinami ozbrojených občanů, které na sebe budou útočit.

HN: Bude ještě bratrstvo moci pokračovat jako hnutí v politice?

Cílem armády nikdy nebylo vyloučit Muslimské bratrstvo z politiky úplně, takže pokračovat bude. Jakou formou, závisí i na chování armády. Musela by v prvé řadě propustit z vězení šéfy Muslimského bratrstva. Za mřížemi je jich nyní většina, takže není s kým jednat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.