Senátoři ani napodruhé nepodpořili nominaci předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka na funkci ústavního soudce. Sváček už neuspěl v únoru 2012, když mu chyběly dva hlasy zákonodárců. Tentokrát byl nepoměr větší. Pro hlasovalo jen 30 ze 75 senátorů, ke schválení mu chybělo osm hlasů.

Sváčka kritizovali jeho odpůrci kvůli komunistické minulosti a stykům s kontroverzními postavami, například s šedou eminencí pražské ODS Tomášem Hrdličkou. 

Soudce přitom v ústavně-právním výboru Senátu dostal pět hlasů od devíti přítomných členů, ve výboru pro lidská práva dostal čtyři z osmi. Loni, když ho navrhl Zemanův předchůdce Václav Klaus, ho nepodpořil ani jeden.

"Plně respektuji rozhodnutí senátorů. Více se k tomu nechci vyjadřovat," komentoval výsledek pro IHNED.cz Sváček.

Prezident Miloš Zeman, který pronesl před hlasováním projev na Sváčkovu podporu, ale prohlásil, že veškerá obvinění s ním spojená, o nichž dříve mluvili především senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) a právnička Hana Marvanová, nechal prověřit a ukázala se jako nepravdivá.

Podpořil ho i šéf státních zástupců

"Podle mého názoru Ústavní soud potřebuje alespoň jednoho praktického manažera. Nechal jsem to ověřit u předsedy Soudcovské unie, že plně podporuje kandidaturu Jana Sváčka. Je to profesionální organizace, která má vysokou autoritu. Konzultoval jsem tuto otázku s Pavlem Zemanem (nejvyšším státním zástupcem – pozn. red.). Ten označil obvinění za pomluvy a doporučil jeho kandidaturu," prohlásil prezident před hlasováním.

Zeman už letos jmenoval šest ústavních soudců. Na začátku června se novým soudcem ÚS stal Vladimír Sládeček, který nahradil Miloslava Výborného, jemuž vypršel mandát. Senát Sládečkovo jmenování posvětil na konci dubna společně s Miladou Tomkovou, Jaroslavem Fenykem a Janem Filipem.

V srpnu pak prezident jmenoval Ludvíka Davida spolu s Kateřinou Šimáčkovou a obnovil mandát předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému.