Vyšší daně pro firmy a lidi s vysokými příjmy, zavedení registračních pokladen, konec druhého pilíře penzijního systému. Dva měsíce před chystanými předčasnými volbami se rýsují první kroky možné levicové koalice.

„Je třeba udělat pořádek v daních a zavést opatření k omezení daňových úniků. Nechceme zvyšovat DPH, naopak uvažujeme, že bychom léky osvobodili od daně, nebo by měly nižší sazbu než nynějších 15 procent,“ plánuje šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Některé sazby daní půjdou naopak dolů. „Léky bychom rádi zařadili do nulové sazby,“ uvedl v rozhovoru pro HN Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, pravděpodobného vítěze voleb. DPH chce udržet na stávajících hodnotách.

Jednobarevná vláda ČSSD podpořená komunisty? Když získáme třetinu hlasů, naznačuje Sobotka - čtěte ZDE

Jen co se nová sněmovna a vláda vypořádá se státním rozpočtem, budou se firmy muset po očekávaném vítězství levice začít připravovat na vyšší odvody do státní kasy. Podnikatelé a firmy se rozdělí do dvou skupin. Většina bude platit základní daň, která ale poskočí z dnešních devatenácti na 20 až 21 procent. Vybraná odvětví budou spadat do třicetiprocentní sazby. Půjde především o bankovnictví, telekomunikace a energetiku.

V tom mohou sociální demokraté počítat s podporou komunistů. „U korporátní daně chceme dvě sazby,“ potvrdil místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Vyšší odvody dopadnou i na osoby s výdělkem nad sto tisíc měsíčně. Už vláda Petra Nečase na ně uvalila takzvanou solidární přirážku ve výši sedmi procent z hrubé mzdy. „My bychom z ní rádi udělali regulérní daň a o několik procentních bodů ji zvýšili,“ nastínil plány Sobotka.

Potenciální levicová vláda si chce zároveň pojistit, že se zvýšení daní projeví na přírůstcích ve státním rozpočtu. Vyšší daně i přísnější dozor při jejich výběru by měly podle cílů ČSSD začít platit od ledna 2015.

V sobotu si ČSSD schválila jedenáctibodový volební program, hlavní lákadla pro kampaň. Je z nich patrné, že sociální demokraté zacílili především na důchodce a nezaměstnané. Voliče chtějí nalákat na slib nových pracovních míst, zvýšení minimální mzdy na 12 000 korun (dnes činí 8 500 korun), snížení DPH na léky nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.