Starosta České Třebové Jaroslav Zedník, který chce kandidovat jako lídr TOP 09/STAN v Pardubickém kraji, by měl za svou nominaci zaplatit do stranické kasy 50 tisíc korun.

TOP 09 už letos na jaře zveřejnila seznam nominačních poplatků, který všem kandidátům určuje jasné sazby. Za pozici krajského lídra – s výjimkou Karlovarského kraje – je cena padesát tisíc, u nižších pozic 30 tisíc a 5 tisíc korun. Částka se mění podle kraje, volebních preferencí i počtu kandidátů. Platí i ti, kteří jsou na chvostu kandidátky.

"Slyším to od vás poprvé, nikdo mi neříkal, že bych měl skládat nějaký příspěvek," diví se Zedník. Připouští přitom, že když kandidoval v krajských volbách, pokaždé musel uhradit deset tisíc korun na kampaň. "Teď ale nevím, že bychom si něco odhlasovali," dodává.

Důvodem, proč Zedník o nominačním příspěvku neví, je jeho stranická příslušnost. Není členem TOP 09, ale Starostů a nezávislých (STAN). A ti po svých kandidátech peníze nechtějí, do pokladny TOP 09 poplatek uhradí za ně.

STAN za své lidi zaplatí

"Poplatek za své kandidáty zaplatíme ze stranické kapsy v momentě, kdy bude jasné, jaká místa na kandidátkách obsadí. Přišlo by mi nefér, kdybych přemluvil nějakého starostu, aby kandidoval na posledním místě a ještě za to platil," vysvětluje předseda STAN a předpokládaný lídr Zlínského kraje Petr Gazdík.

Kandidáti se finančně podíleli na kampani před každými volbami, kterých se TOP 09 účastnila. V březnu tohoto roku se ale strana rozhodla zavést pevná pravidla.

Podle generálního sekretáře strany Pavla Severy musí být nominační příspěvek zaplacený do dvou týdnů po jednání výkonného výboru, na kterém bude kandidátka schvalována.

"Peníze, které se na nominačních příspěvcích vyberou, vždycky skončí v daném kraji – kandidát se tak podílí na vlastní kampani, pomáhá svému týmu a kraji. Myslíme si, že spoluúčast kandidáta na jeho kampani je nejen žádoucí, ale také poměrně běžná," doplnila mluvčí TOP 09 Martina Týblová.

Tam, kde TOP 09 v minulosti neuspěla, půjde od kandidátů na kampaň méně peněz než tam, kde má strana větší voličskou přízeň. Pětatřicet kandidátů v Praze musí dohromady složit necelého půl milionu korun, na Karlovarsku se 14 lidí podělí o 95 tisíc korun.

"Klíč, podle kterého se určuje výše poplatků, vychází ze dvou základů – tedy z velmi opatrného předpokladu výsledků voleb a samozřejmě z podrobné diskuse na předsednictvu TOP 09 a výkonném výboru strany," popsala systém vybírání příspěvků Týblová.

V součtu jednotlivých krajů by měla TOP 09 vybrat přes tři miliony korun.

Poplatky za nominaci na kandidátku TOP 09

"Částky nepovažujeme za jakkoli diskriminační. Podle názoru TOP 09 i jejích členů, kteří o příspěvcích rozhodovali, se jedná o jasný projev kandidáta, že se chce podílet na kampani, že je rozhodnutý nést určitou odpovědnost a podílet se na dění ve straně," dodala mluvčí TOP 09.

ODS: Ať se domluví v regionech

Ostatní strany peníze od svých kandidátů vybírat nebudou, alespoň ne oficiálně. "Příspěvek na regionální kampaň do voleb od jednotlivých kandidátů je věcí dohody v regionu. V danou chvíli je pro nás prioritní sestavit kandidátku," říká mluvčí ODS Jiří Sochor. I v minulosti podle něj centrála do finančního zapojení kandidátů ve volbách nemluvila.

Na Karlovarsku přitom právě spoluúčast na kampani ODS před loňskými krajskými volbami místní členy rozhádala. Manažerovi firmy Johnson & Johnson Petru Černému se nelíbilo, že má za druhé místo na krajské kandidátce zaplatit 150 tisíc korun. Lídr měl nominaci ještě o 50 tisíc dražší.

"Nemyslím si, že bychom tentokrát požadovali od kandidátů nějaký příspěvek, ale je to můj soukromý názor, na radě jsme se o tom ještě nebavili," říká předseda karlovarského regionálního sdružení Jiří Vaněček. 

Část regionů přitom loni v krajských volbách od svých kandidátů peníze na kampaň vybírala, část ne.

Sociální demokraté rovněž nemají striktní pravidla, která by určovala "cenu místa na kandidátce". "Je to individuální záležitost kandidáta, respektive krajského výboru," říká mluvčí ČSSD Martin Ayrer.

Ani komunisté prý nemusí na kampaň přispět ani korunu.

Související