Od roku 2011 vzrostl počet životopisů, kde je uvedená znalost angličtiny o 4 procentní body na 60 %, přesto však jsou znalosti uchazečů stále nedostatečné.


Zaměstnavatelé chtějí angličtinu
Společnosti nejčastěji vyhledávají uchazeče se znalostí angličtiny (58 % nabídek) nebo němčiny (18 % nabídek). Často je tak možné narazit na inzeráty přímo v angličtině nebo němčině, čímž personalista volí první filtr při předvýběru kandidátů. S velkým odstupem je poptávána dále francouzština, ruština a italština. Další jazyky jsou požadovány v řádech desítek inzerátů.
Uchazeči deklarují nejčastěji znalost angličtiny (60 % životopisů), němčiny (37 % životopisů), ruštiny (15 % životopisů). V TOP5 je ještě francouzština (4 %) a italština (2 %).

Úroveň jazyků je stále nedostatečná
,,Přestože čím dál více uchazečů uvádí v životopisech znalosti cizích jazyků, z dat vyplývá, že jsou často nedostatečné. Nejčastěji ovládají uchazeči mírně pokročilou angličtinu (22 % životopisů), zatímco zaměstnavatelé chtějí nejvíce aktivní znalost angličtiny (44 % nabídek). Lidé dále uvádějí převážně základy nejen němčiny (21 % životopisů) a angličtiny (19 % životopisů), ale i dalších jazyků.“ řekla Kateřina Jaroňová z Profesia.cz. 
V žebříčku nejčastěji požadovaných úrovní jazyků najdeme i aktivní znalost němčiny (13 % nabídek), mírně pokročilou angličtinu (9 % nabídek), mírně pokročilou němčinu (4 % nabídek) a expertní znalost angličtiny (3 % nabídek).