Přestože žijeme (bez ironie) v nejkrásnějším možném světě, pořád je co vylepšovat. Chcete-li měnit své životní podmínky, ale ekluje se vám vstupovat do politické strany, pořád máte k ruce jeden mocný nástroj: okrašlovací spolek.

Okrašlovací spolek je v podstatě jen lidštější označení pro ten opovrhovaný a ironizovaný aktivismus.

Členství v okrašlovacím spolku nabízí bezpočet výhod. Do hospody odcházíte pod velmi úctyhodnou záminkou. Trávíte čas se skvělými lidmi, s nimiž byste se možná jinak ani nepotkali. Místní radnice vás bude milovat, protože pokrýváte oblast veřejného života, kam ona nedosáhne. Při troše šikovnosti si seženete na svou činnost i slušné peníze, s nimiž lze podnikat i jiné věci než jen čištění potoka

A co z toho pinožení po mezích při sázení stromků, dýchání prachu v archivech při objevování významných rodáků nebo mazání chlebů pro slavnosti na náměstí budete mít? Pocit uspokojení z dokončených projektů - bez ohledu na to, že okrašlovaná místa někdy vypadají hůř než před vaším zásahem. Uznání komunity – nebo její opovržení, což je někdy taky pozitivní hodnota. Příležitost vychutnat si ryzí a upřímný patos: něco po mně zůstane.

A je vlastně jedno, jestli vaše odhalování památníčků posvětilo svou registrací ministerstvo vnitra nebo jestli tajně sázíte macešky na zaflusané městské plácky.

Největší luxus, jaký si můžeme dopřát, je dělat věci, které dělat nemusíme.

Související