V bitku přerostl v pátek v podvečer mítink radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) na náměstí v Ostravě - Zábřehu. Asi tisícihlavý dav se pokusil dostat k ubytovně nedaleko náměstí SNP, v níž žijí hlavně Romové. Někteří radikálové házeli na policisty skleněné lahve, kameny a petardy. Těžkooděnci použili slzný plyn či dělobuchy. Několik lidí policisté zadrželi, potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Šéf DSSS Tomáš Vandas sice účastníky 'protestu proti rozšiřování ubytoven pro nepřizpůsobivé' vyzval, aby se vyhnuli násilí, ale ještě při oficiální části shromáždění jeden z přítomných řečnickým mikrofonem vyzval k útoku na nedalekou ubytovnu.

Dav se po ukončení mítinku dal skutečně na pochod. Zastavil se už po několika desítkách metrů nedaleko ubytovny. Jedinci v prvních řadách začali pokřikovat na Romy v oknech i policejní těžkooděnce, kteří jim zastoupili cestu. Pokřikování a divokou gestikulaci vystřídaly detonace dělobuchů a petard a zvuk tříštícího se skla z rozbitých lahví.

"Dav se pokusil přemístit k ubytovně. Nereagoval na výzvy policistů. Proto zakročili. Zadrželi několik osob," řekla Holčáková. Počet zadržených policie ještě upřesní. Zpravodaj ČTK byl svědkem zadržení čtyř mladíků, kteří skončili na zemi a pak s pouty na rukou v policejních vozech.

Těžkooděncům se pak podařilo hlavní část agresivního davu vytlačit s náměstí dál od problematické ubytovny. Střety ale pokračovaly. Účastníci protestu obíhali v temných uličkách kordony policistů. Ze zálohy pak na ně útočili kameny a skleněnými lahvemi. Na místě zůstaly povalené kontejnery na odpadky, polámané dopravní značky, vytržené koše. Pro zvládnutí situace policisté znovu použili slzný plyn.

Kulturologové: Společnosti chybí dynamika, republice cíle a politice elity - čtěte ZDE

Politici musejí mít odvahu rasistické demonstrace odsoudit, říká Rom kandidující za ČSSD - čtěte ZDE

Přibližně po hodině potyček a drobnějších výpadů se policistům podařilo dav rozptýlit natolik, že se situace začala uklidňovat.

Ještě před demonstrací radikální DSSS se nedaleko náměstí SNP a ubytovny konala protestní akce Romů. Původně avizovali, že chtějí demonstrovat za lepší sousedské vztahy. Akce ale spíše připomínala předvolební mítink Strany zelených. Transparenty drželi v rukou lidé, kteří jsou v čele moravskoslezské kandidátky pro volby do Sněmovny. Zdejší Romové na místě nebyli. Zato přišla řada jejich nespokojených sousedů. Vše skončilo pouze slovními potyčkami.

Policisté použili při zásahu slzný plyn, zasahovali i strážníci na koních.
Související