Čeští politici se pomalu připravují na předčasné říjnové volby, ti němečtí i rakouští už to mají za sebou. Zatímco na německou volební situaci byl upírán zrak celé Evropy, ne-li světa, rakouské volby byly tiše opomíjeny. Nečekaně ale přinesly hned několik alarmujících zpráv a jednu kuriózní kandidaturu.

Rakouské volby do Národní rady byly dlouho očekávanou událostí, o které se již dopředu věděly dvě věci – půjde o souboj dvou vládnoucích stran a zároveň o návrat malých politických seskupení. Program vládnoucí středově-levicové Sociálně demokratické strany (SPÖ) byl založen hlavně na udržení stávajících pracovních pozic a stabilizaci zdravotního systému.

Naopak program jejich koaličního partnera, středově-pravicové a konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP), byl založen na klasických křesťansko-demokratických hodnotách, které můžeme u nás nalézt například v programu KDU-ČSL. Není tedy divu, že při téměř každém veřejném vystoupení zmiňoval šéf ÖVP názor rakouského kardinála, s jehož názory se často ztotožňuje. ÖVP tedy rozhodně není stranou, která by podporovala odluku církve od státu nebo adoptování dětí homosexuálními páry.

Sociálně demokratické straně Rakouska pak neuškodila ani mírně pošramocená pověst jinak relativně spořádaného a oblíbeného kancléře Wernera Faymanna (SPÖ), nad kterým se stále vznáší Damoklův meč jménem korupce. V době, kdy působil ještě jako ministr dopravy za vlády Wolfganga Schüssela v letech 2007 a 2008, měl zadávat inzerci do bulvárních deníků a získávat si tak jejich přízeň.

O určitou dobu později navíc údajně Faymann sám nebo šéf jeho kanceláře nutil státní podniky Asfinag a ÖBB, aby v těchto periodicích inzerovali. Není to ale jen Faymann, který byl loni obviněn z korupce. Rakouskou lidovou stranou otřásla kauza, protože byla zapletena do nekalých investic v souvislosti s obchody operátora Telekom Austria.

Samotnou koalici těchto dvou stran okomentoval pro týdeník PROFIT bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg: „Z obsahového hlediska se strany jako SPÖ a ÖVP staly zaměnitelnými. Obě jsou nudné a bez odvahy.“

Den D

Na rozdíl od českého volebního systému, kdy volby zpravidla probíhají dva dny, se v Rakousku volí jen jeden den. Tento rok volby připadly na neděli 29. září. Samotné volby většinou stojí na hlasech obyvatel Vídně, kde žije téměř čtvrtina rakouské populace. A je to právě hlavní město Rakouska, které neustále drží u moci dvě vládnoucí strany SPÖ a ÖVP.

Jak už je uvedeno v titulku, samotné výsledky voleb velké překvapení nepřinesly, ale můžeme sledovat několik zajímavých fenoménů, které se v Evropě dnešní doby začínají čím dál více rozmáhat.

Za prvé se jedná o úspěch strany, jejíž program je postaven na odporu k islámu, imigrantům a zároveň požaduje odchod z eurozóny. Jedná se o stranu FPÖ, která získala ve volbách 21 procent hlasů. K moci se pak ale nedostala kvůli programovému nesouladu s Faymannovou SPÖ. Šanci vstoupit do Národní rady měla i strana BZÖ, která je obdobou FPÖ, nepovedlo se jí však překročit potřebnou procentní hranici.

Výborným výstřelkem letošních rakouských voleb byla kandidatura Franka Stonacha, kanadsko-australského miliardáře, excentrického muže, kterému nedělá problém zapózovat pro jakéhokoliv bulvárního fotografa. Pro svou stranu se mu povedlo získat celých sedm procent hlasů.

Prosazovali zavedení eura pouze jako souběžné měny k měnám vlastním jednotlivým státům. Pro mnoho politologů byl „úspěch“ této strany překvapující, protože v Itálii se objevila strana s podobným programem a její finální výsledek byl tragický.

Dle názoru politoložky Kritzingerové dokázaly volby vzrůstající vliv Rakouské lidové strany (ÖVP). „Jejím poselstvím jsou náboženské hodnoty. Během kampaně mluvili o lásce k bližnímu svému, jedná se tak o silně katolický způsob myšlení, bohužel skrytou zprávou je fakt, že se silně staví proti islámu a muslimům jakožto k etniku,“ dodala  Kritzingerová k výsledku.

„Domnívám se, že velká koalice bude pokračovat, ale rozhodně už se nebude moct nazývat velkou koalicí,“ komentovala navíc situaci v neděli, kdy ještě nebylo jasné, jaká koalice bude pokračovat.

Ačkoliv se nakonec povedlo oběma vládnoucím stranám obhájit svou pozici, pro SPÖ se jedná s 27 procenty o nejhorší výsledek od druhé světové války. Mnoho voličů SPÖ totiž odešlo k FPÖ. „Je třeba udělat spoustu věcí, na jedné straně musíme obhájit náš výsledek, na druhé straně je potřeba si vybudovat více důvěry u voličů do budoucna,“ dodal pro televizi ORF šéf ÖVP Spindelegger.

Euroskeptický Stonach pak sedmiprocentní výsledek své strany komentoval takto: „Výsledek je pro nás důkazem, že musíme začít něco dělat. Dále už takhle nemůžeme pokračovat.“

 


 

Bottom line: Německo a Rakousko má již volby za sebou. A jak to dopadne u nás?