Česká republika podle ministerstva zahraničí plně podporuje mírový proces na Blízkém východě. Úřad se tak narychlo snaží před nedělní cestou prezidenta Miloše Zemana do Izraele vyžehlit jeho výroky na přesun ambasády ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Vyjádření, které Zeman uvedl pro izraelské noviny, kritizují palestinští předáci osvobozeneckého hnutí. Ministr zahraničí Palestiny Rijád Málikí podle Českého rozhlasu žádá, aby na Zemanovy výroky reagovala Liga arabských států a další organizace, člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Saíb Irikát už v pátek prohlásil, že Zemanův návrh narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou.

"Jak v rámci Evropské unie, tak ve svých bilaterálních vztazích s oběma stranami ČR soustavně vyzývala k přímým mírovým jednáním," píše se v prohlášení ministerstva. Česko podle úřadu ve shodě s EU podporuje dvoustátní řešení jako jediné možné, kdy vedle sebe mohou žít Izrael a Palestina v míru a bezpečí.

"Proto jsme velmi uvítali, když v létě došlo k obnovení mírových rozhovorů. Pevně věříme, že během nich dojde k nalezení shody na všech sporných otázkách, včetně bezpečnosti, vymezení hranic, palestinských uprchlíků či statusu Jeruzaléma," uvedlo ministerstvo.

Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty (například USA či Itálie). Premiér v demisi Jiří Rusnok v rozhovoru pro Český rozhlas v pátek řekl, že vláda neplánuje hlasovat o prezidentově návrhu na přesun ambasády. Návrh ovšem podle něj může dočasně zhoršit vztahy ČR s arabskými státy.

V otevřeném dopise pro Zemana kritizovala prezidentův návrh také Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která vznikla v roce 2011 za účelem vyjádření nesouhlasu s návštěvou izraelského premiéra v ČR. "Vyzýváme Vás k nepodpoření takového požadavku jdoucímu proti vůli mezinárodního společenství, které podle návrhu OSN uznává mezinárodní statut Jeruzaléma," napsala prezidentovi iniciativa.

Zeman ale 30. záři na zahájení Dnů pro Izrael v Hradci Králové řekl, že kdyby Rusnokova vláda mohla fungovat delší dobu, přesunutí ambasády by podpořila. "Protože budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová a pokusím se budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby o této myšlence uvažovali," prohlásil.

Co zazní v prezidentově projevu?

Zeman na cestu do Izraele vyráží v neděli, naplánované má setkání se svým protějškem Šimonem Peresem i předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem. Údajně se Zeman chystá v Jeruzalémě přednést také důležitý projev.

Prezidenta na zahraniční cestě doprovází početná podnikatelská delegace. Jejími členy jsou zástupci více než čtyř desítek firem. Zastoupeny jsou společnosti z řady odvětví počínaje strojírenstvím přes automobilový, letecký a zbrojní průmysl či optiku. Jsou mezi nimi i zástupci farmaceutických společností, turistického ruchu, developerských a stavebních firem nebo bank.

Podnikatelé vidí možnosti prohloubení spolupráce mezi zeměmi v energetice, strojírenství, technologii ochrany životního prostředí, ve vodohospodářství, dopravě, farmacii a zdravotnictví, lázeňství a hotelnictví, obranném průmyslu a v informačních technologiích.

K prezidentovi se připojila i část ministrů

Se Zemanem do Izraele letí také ministři financí Jan Fischer, zahraničí Jan Kohout, obrany Vlastimil Picek a dopravy Zdeněk Žák. Hlavu státu doprovází manželka Ivana a dcera Kateřina.

Nynější prezident ještě jako premiér v roce 2002 způsobil skandál, když v rozhovoru pro izraelský deník Haarec přirovnal tehdejšího palestinského vůdce Jásira Arafata k vůdci nacistické třetí říše Adolfu Hitlerovi. Později se od svých slov snažil distancovat tvrzením, že izraelští novináři jeho vyjádření nepřesně interpretovali.

I nyní má Zeman naplánovány rozhovory s izraelskými médii. Podle programu cesty se jim má věnovat v úterý, kdy jeho cesta v Izraeli končí.