Jestliže by se prezidentské volby na Slovensku konaly na přelomu letošního září a října, zvítězil by v nich současný premiér Robert Fico.

Ukázal to alespoň nový průzkum agentury MVK, ze kterého citoval zpravodajský server aktualne.sk. Ficovi dalo hlas 37,9 procenta dotazovaných.

Do druhého kola by s ním postoupil Radoslav Procházka (nyní nezařazený poslanec, do letošního února člen křesťanských demokratů) s 18,1 procenty hlasů.

Průzkum veřejného mínění se uskutečnil mezi 26. zářím a 2. říjnem na vzorku 1078 obyvatel. Jako třetí v pořadí v něm skončil bývalý předseda křesťanských demokratů (KDH) Pavol Hrušovský se 17,6 procenty hlasů.

Za ním se umístil bývalý podnikatel Andrej Kiska (13,2 procent) a následovali bývalý premiér Ján Čarnogurský (8,9 procenta) a poslanec Peter Osuský (4,4 procenta).

Všichni jmenovaní politici až na jednoho již oznámili, že budou v prezidentských volbách, které se uskuteční příští rok na jaře, kandidovat. Jediným, kdo tak ještě neučinil, je současný předseda vlády a šéf strany Směr-sociální demokracie.

Strana by měla svého kandidáta představit až letos v prosinci, nejčastěji se ale v této souvislosti skloňuje právě jméno Roberta Fica.

Související