Neuvěřitelné. Po téměř desetiměsíční pauze způsobené zraněním kolene v roce 2012 se Rafaelu Nadalovi podařil opravdu comeback v rekordním čase.

Když se letos v únoru znovu objevil na kurtech, prošel hned na jednom turnaji do finále a druhý vyhrál. Říkala jsem si, ze je to borec, když po tak dlouhé době dokáže navázat na zapasový rytmus. O jeho kvalitách nikdo nepochybuje, ale deset měsíců bez zápasu je dlouhá doba. 

To jsem ovšem netušila, že se někdejší antukový král vrátil jěště silnější než kdy předtím. Jeho tenis, založený na bezchybné hře od základní čáry a na ohromné fyzické kondici, je nyní obohacen o útočnou fázi. Rafa samozřejmě uměl útočit i před zraněním, ale vypadalo to jinak. Soupeře si postupně připravoval a trošku šachovým způsobem ho nakonec udolal.

Dnes však dokáže při první příležitosti ve výměně okamžitě zasadit smrtící úder, nebo jít k síti a výměnu ukončit tam. To mu pomáhá šetřit energii během zápasu a navíc měnit rytmus hry, což dříve nedělal. Klíčové to je v zápasech s absolutní špičkou, pro soupeře je takhle hůře čitelný.

Dnes je z Nadala opět světová jednička a asi všichni vědí, že právem. Španělský sympaťák, který je vzorem spoustě mladých kluků, si to za svou dřinu určitě zaslouží. Navíc opět ukázal, že člověk se může stále zlepšovat.

Související