Mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové údajně sledovaly americké tajné služby. Podle serveru německého zpravodajského týdeníku Der Spiegel se tak možná dělo několik let.

Německá kancléřka kvůli kauze obratem telefonovala americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který ji ujistil, že Washington její komunikaci v současnosti nemonitoruje. Bílý dům však nepotvrdil, že se tak nedělo v minulosti.

Mluvčí spolkového kabinetu Steffen Seibert potvrdil, že německá vláda požádala Washington o urychlené a podrobné vysvětlení.

Rozhořčeně na novou aféru ve čtvrtek reagoval i Sigmar Gabriel, předák Sociálně demokratické strany (SPD), s níž dosud vládnoucí konzervativní unie CDU/CSU jedná o vytvoření nového povolebního kabinetu. Podle jeho vyjádření si lze stěží představit schválení dohody o volném obchodu se Spojenými státy, jestliže USA porušují občanská práva a soukromí.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle si nechal předvolat amerického velvyslance, aby záležitost vysvětlil.

Diplomatické zdroje uvádějí, že Westerwelle chce dát americkému velvyslanci najevo německé rozhořčení nad tím, že kancléřčin mobil byl monitorován. Zároveň chce vyjádřit údiv nad tím, že něco takového je mezi spojenci vůbec možné, a prověřit i působení amerických tajných služeb v Německu.

O monitorování mobilní komunikace kancléřky jako první informoval na internetu Der Spiegel, který má k dispozici materiály od bývalého spolupracovníka americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena. Spiegel tvrdí, že právě jeho rešerše podnítily německé úřady k nynější reakci.

Merkelová šéfovi Bílého domu telefonovala osobně. "Dala jasně najevo, že s takovými praktikami, pokud se indicie potvrdí, jednoznačně nesouhlasí a považuje je za naprosto nepřijatelné," řekl Seibert.

Mezi blízkými přáteli a partnery, jakými jsou po desetiletí Německo a USA, podle německého vládního mluvčího není sledování šéfa kabinetu možné.

Podle Spiegelu německá vláda bere příslušné indicie velmi vážně, a proto si také Merkelová okamžitě stěžovala ve Washingtonu. Kancléřka podle magazínu možná byla cílem amerických tajných služeb několik let.

Bílý dům: Nesledujeme vás

"Prezident kancléřku ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují a ani nebudou sledovat," řekla Spiegelu Caitlin Haydenová mluvčí americké Rady národní bezpečnosti (NSC). Odmítla však výslovně potvrdit, že se tak nedělo v minulosti.

Také mluvčí Bílého domu Jay Carney podle agentury AP řekl, že "Spojené státy nemonitorují a nebudou monitorovat komunikaci kancléřky".

"Bylo by to závažné narušení. Takovým praktikám je nutné bezodkladně zamezit," zdůraznil Seibert. Merkelová podle něj v rozhovoru s Obamou vyjádřila očekávání, že "americké úřady Německu objasní možný celkový objem takových odposlouchávacích praktik, a odpoví tak na otázky, které spolková vláda kladla už před několika měsíci".

Merkelová vyjádřila německé obavy z odposlechů při červnové návštěvě Obamy v Německu. Rovněž podpořila volání po posílení ochrany komunikačních dat na celoevropské úrovni.

"Jako blízký spojenec Spojených států amerických spolková vláda do budoucna očekává jasný smluvní základ pro činnost (tajných) služeb a jejich spolupráci," poznamenal Seibert.

Cameron může být klidný

Washington ve čtvrtek utnul spekulace, že by americké tajné služby někdy sledovaly také britského premiéra Davida Camerona. Monitorování jeho komunikace podle britského deníku The Daily Telegraph odmítl mluvčí Bílého domu.

"Nesledujeme komunikaci premiéra Camerona," potvrdila britských novinářům i mluvčí Rady národní bezpečnosti. Ke sledování britského premiéra podle ní nedošlo ani v minulosti.

Skandál, který rozvířil Snowden poskytnutím důvěrných informací tisku, přesto v posledních dnech nabývá na závažnosti. Der Spiegel v aktuálním vydání rovněž píše, že po několik let byli oběťmi americké špionáže mexická vláda a bývalý prezident Felipe Calderón. Už dříve se hovořilo o podobné špionáži NSA v Brazílii.

Francouzský deník Le Monde zase v pondělí napsal, že NSA od prosince 2012 do ledna 2013 pořídila více než 70 milionů nahrávek telefonických dat Francouzů.