Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande mají jednat s USA o nynější aféře okolo odposlechů. Po večerním jednání evropského summitu to v noci na pátek novinářům řekl český premiér Jiří Rusnok. Merkelová a Hollande by se při bilaterálních jednáních s USA měli pokusit dohodnout pravidla pro fungování tajných služeb, aby k podobným excesům napříště nedocházelo.

Lídři států a vlád se v souvislosti s odposlechy rovněž shodli na prohlášení, které by se zřejmě mělo objevit v závěrech nynějšího summitu. V materiálu se kromě jiného uvádí, že sběr zpravodajských informací je životně důležitou součástí boje proti terorismu, a připomíná, že spolupráci na tomto poli může nedostatek důvěry ohrozit.

Podle textu by se Merkelová a Hollande měli při dvoustranných rozhovorech s USA pokusit před koncem roku dosáhnout porozumění v této oblasti. Ostatní země unie se mohou k jejich iniciativě připojit.

Podle Rusnoka se politici na summitu o kauze, kdy americké tajné službě zřejmě sledovaly francouzské občany, členy italské vlády i mobil samotné Merkelové, bavili při večeři. Německá kancléřka a francouzský prezident v prohlášení konstatovali, že Evropa má nadále zájem, aby vztahy s USA zůstaly založeny na vzájemné důvěře, a proto je potřeba situaci vyjasnit. Závěry z jednání by měli sdělit na dalším summitu v prosinci.

To podle agentury DPA potvrdil také rakouský kancléř Werner Faymann. "Je to tak, že Německo a Francie se postaví do čela jednání. Jestliže se v pravidelných intervalech objevují podezření, musíme to všechno sprovodit ze světa," řekl Faymann k nastávajícím jednáním s USA.

"Prakticky všichni premiéři to kvitovali a podpořili tento postoj. A uvidíme, jaký bude dál výsledek," poznamenal Rusnok. Už ve čtvrtek při příjezdu na summit dal najevo, že pro ČR je naprosto nepřípustné, aby cizí tajné služby monitorovaly telefonní provoz představitelů suverénních zemí.

"Nedůvěra zatěžuje společnou spolupráci," poznamenala v noci na pátek k tématu Merkelová. Přerušení rozhovorů o dohodě o volném obchodu s USA kvůli skandálu s odposlechy však podle ní summit nepožadoval. Před summitem ale s návrhem přišel předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Přednostně je třeba řešit téma ochrany osobních údajů, zdůraznila kancléřka. "Do budoucna se musí něco změnit, a to zásadně," konstatovala Merkelová.

USA prý komunikaci Merkelové nesledují

Německá kancléřka už před jednáním v Bruselu prohlásila, že špehování mezi přáteli je nepřijatelné. Zprávy o tom, že americká rozvědka sledovala její mobilní telefon, se objevily ve středu. Mluvčí německé vlády potvrdil, že kancléřka kvůli tomu osobně volala americkému prezidentovi Baracku Obamovi a požadovala vysvětlení. Případné sledování jasně odsoudili další evropští politici. Německý ministr zahraničí kvůli kauze ve čtvrtek povolal amerického velvyslance v Německu.

Bílý dům na aktuální odhalení reagoval ve středu prohlášením, že USA komunikaci Merkelové nesledují a ani v budoucnu nehodlají. Média si ale všímají, že mluvčí v prohlášení vynechal odpověď, zda tak americké služby činily v minulosti. Ve čtvrtek mluvčí Bílého domu zprávy o odposleších mobilního telefonu německé kancléřky americkými zpravodajskými službami odmítl komentovat.

Ostatní témata summitu se ocitla ve stínu skandálu s odposlechy, ale hovořilo se i o nich. Podle předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye se evropští státníci shodli, že se do konce roku dohodnou na podobě bankovní unie.

Němečtí poslanci chtějí zvláštní výbor kvůli aféře odposlechů

Němečtí Zelení a postkomunistická Levice požadují vytvoření zvláštního parlamentního výboru, který by se zabýval aférou údajného sledováním mobilu kancléřky Angely Merkelové americkými tajnými službami. Předseda kontrolního výboru Spolkového sněmu Thomas Oppermann ze sociální demokracie (SPD) dokonce navrhl, aby si Spolkový sněm předvolal jako svědka bývalého agenta americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena.

"Chci vědět, co se ve skutečnosti stalo," řekla v německém rozhlase předsedkyně parlamentní frakce Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. Podle ní je nutné vyjasnit, jakou roli v celé záležitosti sehrály německé tajné služby. Göringová-Eckardtová také prohlásila, že chování amerických tajných služeb nesmí zůstat bez následků, a navrhla zablokovat dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA.

Na vytvoření zvláštního parlamentního výboru tlačí i Levice. Postkomunisté společně se Zelenými nemají ve Spolkovém sněmu dostatečnou sílu na prosazení výboru. Předák parlamentní frakce konzervativní unie CDU/CSU Michael Grosse-Brömer ale v rozhovoru pro deník Leipzige Volkszeitung řekl, že konzervativci nemají zásadní výhrady proti takovému kroku.