Voliči rozdali hlasy a doručili nám možnost přemýšlet o sobě samých. Logika protestu získala hlasy. Bez zkušenosti a ověřitelné kvality přicházejí lidé, kteří říkají, že změní politiku. Pokud se jim proklamované snahy nepovedou, což je možné, protože používání silných slov ještě nedokazuje umění vládnout a vyjednávat, budeme pochodovat k urnám zase. Několik jasných zpráv volby přinesly:

  1. Když se dostanou k vládě komunisté, nemusí to nutně znamenat zisk v dalších volbách. Ztráta Ústeckého kraje vedeného krajskou reprezentací této strany je jasnou zprávou. Proti krajským volbám loňského roku prostě ztratili. I v absolutních číslech letošních voleb. Poučení: Nepomáhá antikomunistická rétorika, rozhoduje praxe. Moc korumpuje každého. Na to si buď bude dávat politik pozor, nebo bude platit. Ústečtí komunisté už platí.
  2. Prezidentské podpory stále nemají vliv. Ani bývalý, ani předminulý a ani minulý prezident nepomohli a nepomohou k mandátům. A nepomůže ani spasitelská hysterie ministerských zástupců z přechodné vlády prezidentské strany. Ani proticírkevní nota posledních dní ve značně nepřehledné kauze, kde zůstával rozum stát. Platí-li zákony a podepsané smlouvy, pak je třeba s církví spolupracovat na dobrých věcech a na podobě uspořádání budov Pražského hradu jednat.
  3. Propojení byznysu, médií a faktických peněz teď bude transparentnější. Tato spojení byla pod veřejnoprávním pláštíkem už dávno a média si v době minulých vlád z tehdejšího politického spektra privatizoval kdekdo. Nestrašil bych Berlusconim. Andrej Babiš je vidět, může překvapit i dobře a víme, že novináři umí mluvit a nemusí se nechat koupit.
  4. Miloš Babiš z politického hnutí ANO, jinak mnichovický prodejce aut, se dostal kroužkováním do sněmovny. Pro své jméno? Nebo pro kvality svých aut? Nebo jen proto, aby ukázal, jak komicky a nepoliticky může vypadat také kroužkování? Uvidíme.
  5. Politické hnutí ANO není pravé ani levé. Platí to, co jsem říkal před časem, lidem sejde na představě profesionálního výkonu politického mandátu. Byť by mohl vypadat jako řízení firmy, jak to pan Babiš říkal. Dnešnímu postpolitickému voliči tedy nezáleží na pravé nebo levé orientaci politických stran a hnutí.
  6. Představa, že se po prezidentských volbách dopracujeme k nějakému slibovanému sjednocení společnosti, se nepotvrdila. Naopak se rozdělení prohlubuje. Množství politických formací by nevadilo. Vadí jejich neschopnost domluvy, protože se příliš moc uskupení zastoupených ve sněmovně vymlouvá, že nechce do vlády. Třeba dostanou rozum.
  7. Pro křesťany je jasnou zprávou, že zůstává hodně témat, ve kterých by se právě oni mohli pokusit moderovat debatu a přinášet témata bez nároku na nějaký vlastní politický úspěch. Je šance spojovat, pokojně diskutovat, povzbuzovat. Samozřejmě i proto, že křesťané nikdy nemluvili jen o majetku, jak to na první pohled vypadá, a nepatřili jen k pravicovým a nechyběli ani mezi středovými či levicovými voliči.
  8. A nakonec: Fascinuje mne stoupající vliv nových či sociálních médií a nesporně i to, že v nich zabodovala tak klasická strana, jakou je KDU-ČSL.