USA chce pomoci Iráku účinně bojovat proti teroristické organizaci Al-Káida, a to i dodávkami vojenského charakteru. Podle agentury AFP to ve středu řekl nejmenovaný činitel americké vlády.

Ve středu zároveň přiletěl se Spojenými státy jednat irácký premiér Núrí Málikí o spolupráci v bezpečnostní oblasti. Z prezidentem Barackem Obamou se sejde v pátek. Jejich setkání se uskuteční v době rozbujelého násilí v Iráku, které si od letošního jara vyžádalo už na čtyři a půl tisíce mrtvých.

"Chceme pomoci Iráčanům přesně a účinně zasahovat proti těmto (teroristickým) sítím," citovala agentura AFP amerického představitele. "Iráčané nás požádali o zbrojní systémy... Podporujeme jejich prosby a velmi úzce v dané věci spolupracujeme s Kongresem," řekl americký diplomat. Jakékoliv podrobnosti ale odmítl uvést.

Vysoký představitel americké administrativy podle agentury Reuters řekl, že příští rok na podzim by se měla uskutečnit dodávka 18 amerických stíhaček F-16 do Iráku.

Bagdád prý nedávno za nákup těchto strojů složil splátku zhruba 650 milionů dolarů (asi 12 miliard korun). Irák chce od USA podle Reuters koupit 36 těchto stíhaček pro obnovu svého vojenského letectva, nový kontrakt na druhou partii 18 stíhaček podepsal Bagdád loni.

Zdroj agentury AFP konstatoval, že organizace Al-Káida je prostřednictvím své odnože Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) přítomný na západě Iráku a "irácké síly mu nejsou schopny efektivně čelit". Proto je podle něj nezbytné poskytnout Bagdádu "výzbroj", která by jeho boj proti těmto uskupením zefektivnila.

Násilí v ulicích roste

USA se vojensky stáhly z Iráku koncem roku 2011, kdy předaly zajištění bezpečnosti v zemi plně do kompetence domácích ozbrojených složek. Zejména od konce loňského roku ale násilí v Iráku prudce sílí a bagdádská vláda přes veškeré snahy není úspěšná v jeho potlačení.

Od letošního dubna přišlo v Iráku o život na čtyři a půl tisíce lidí a situace se srovnává s lety 2006 a 2007, kdy v Iráku umíraly desítky lidí denně. Podobně jako tehdy i nyní mezi sebou bojují menšinoví sunnité a většinoví šíité. Při nejnovější sérii pumových útoků zejména proti šíitským čtvrtím v provincii Bagdád bylo v neděli zabito 65 lidí.

Kromě nejtěžší vlny násilností za posledních pět let se na situaci v zemi podepisují i obavy z rozšíření občanské války v sousední Sýrii za její hranice.