Václav Moravec nesouhlasí s prohlášením 23 zaměstnanců ČT, podle kterých zpravodajství veřejnoprávní televize straní prezidentovi Miloši Zemanovi a straně SPOZ.

Spolu s dalšími 60 kolegy se proto podepsal pod dokument, který tvrdí, že každý den byl ve vysílání dáván důraz na maximální objektivitu.

"Vzniklo to spontánně. Mám pocit, že poměrně velká skupina lidí ve zpravodajství považuje za smutné, když se vydávají některé příběhy, o kterých se ještě neví, jestli jsou úplně tak, jak jsou popsány, za systémové selhání, a že všichni ti, kteří nepodepsali jednu petici, podléhají cenzuře a špatnému řízení České televize," řekl Moravec serveru IHNED.cz.

Pod prohlášení, které se vedení ČT zastává, se kromě Moravce podepsali například i Zuzana Tvarůžková, Karel Rožánek, Michal Kubal či Richard Samko.

"To jsou vážené osobnosti. Je to do jisté míry i poškození jejich vlastní práce. Ti lidé pracují s editory, kteří jsou údajně podepsaní pod peticí, se kterou se Drtinová a Komers obrátili na Radu ČT," tvrdí moderátor.

Podle něj je například absurdní, že by zemanovci cenzurovali vysílání ČT. Odkazuje přitom na reportáž o 1. místopředsedovi SPOZ Martinu Nejedlém a pokutě od Správy státních hmotných rezerv.

Moravec připomíná i čtvrteční předvolební Superdebatu, kde se opíral do lídra pražské kandidátky SPOZ a ministra dopravy Zdeňka Žáka. "To jako jsem součástí manipulovaného zpravodajství, které vychází vstříc Miloši Zemanovi?" zlobí se.

Nastalá situace je podle něj "destruktivní pro celou ČT".

Česká televize a přímo Moravcův pořad čelil v posledních dnech kritice kvůli sobotní schůzce špiček ČSSD s prezidentem v Lánech. Ačkoliv ČT měla z Lán natočené záběry, Moravec se ve svém nedělním pořadu na schůzku nezeptal ani prezidenta Zemana, ani místopředsedy ČSSD Michala Haška.

Moravcovi prý informaci nikdo do sluchátka neřekl.

"Pravděpodobně tu informaci ověřovali, proto mi to neřekli. Já jsem o schůzce nevěděl, v sobotu jsem moderoval do 23 hodin volební studio a připravoval se na debatu. Zpravodajské servery včetně ČT ale s tou informací přišly až odpoledne po Otázkách. Je to pro mě poučení, že podle některých kritiků bych měl příště po vysílání ještě objíždět Lány a sekretariáty jednotlivých politických stran, ale přijdu si, že žiju v blázinci," dodává Moravec.

Podívejte se na prohlášení, které se staví za vedení ČT:

Související