Předsedu Věcí veřejných Víta Bártu ve čtvrtek zatkla policie. Přišla si pro něj před hotel Four Seasons v centru Prahy. Kromě něj je zadržen i vedoucí analytického odboru protikorupční policie Jan Petržílek. Důvod zatčení ale všichni tají.

Podle serveru Novinky.cz Bártovo zadržení souvisí s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma (ODS).

Policejní služebnu Bárta opustil v pátek večer v doprovodu svých právníků policejní služebnu. "Mohu potvrdit, že celu předběžného zadržení opustil," řekl jeho advokát Oldřich Chudoba s tím, že jeho klient nyní bude relaxovat. "Nevím přesně kde, ale určitě bude odpočívat, bude víkend," poznamenal. O dalších krocích v Bártově případu nic nevěděl.

Odposlechy, které loni v březnu zveřejnil deník Mladá fronta Dnes, ukazují Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že je pořídila Bezpečnostní informační služba, z níž v roce 2009 unikly do bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation Czech), kterou tehdy vlastnil Bárta.

Nejprve se mluvilo o tom, že případ souvisí s kauzou bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, o jehož jmenování do funkce Bárta usiloval.

KDO JE VÍT BÁRTA

Narozen: 5. prosince 1973 v Praze

Současné funkce: předseda Věcí veřejných (od 13. února 2013)

Vzdělání: absolvoval střední zdravotnickou školu; po nedokončeném studiu medicíny vystudoval Policejní akademii ČR v Praze; titul JUDr. získal na bratislavské Akademii policejního sboru.

Profesní kariéra: jako vysokoškolák založil v roce 1992 původně pořadatelskou a později bezpečnostní agenturu ABL (dnes Mark2 Corporation Czech), před vstupem do politiky působil jako její generální ředitel.

Politická kariéra: poslanec (květen 2010-srpen 2013); jeden z hlavních vyjednavačů VV o budoucí vládní koalici s ODS a TOP 09 (červen 2010); ministr dopravy (červenec 2010-duben 2011); volební manažer VV (červenec 2010-listopad 2010); předseda poslaneckého klubu VV (červenec 2011-duben 2012).

Členství v politických stranách: od května 2010 člen VV (od dubna do května 2012 měl členství pozastavené).

Rodina: ženatý (v létě 2010 si vzal tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Kateřinu Klasnovou); bezdětný.

Server Českápozice.cz ale následně přišel s informací, že se kauza týká vynášení informací z policie. A to má mít na svědomí právě plukovník Petržílek, který vede odbor analytiky a informatiky Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality a dříve působil v BIS.

K protikorupčnímu útvaru, který se následně odposlechy zabýval, Petržílek přešel ve stejné době, kdy byly zveřejněny.

Je to tajné, je to tajné, je to tajné...

Městské státní zastupitelství i policie ale informace o zatčení Bárty odmítly jakkoli komentovat. Vít Bárta má vypnutý telefon.

"Stojím pevně za svým manželem," uvedla odpoledne na svém oficiálním facebookovém profilu Bártova manželka Kateřina Klasnová, která ještě před pár měsíci vedla poslanecký klub Věcí veřejných.

"Tento dotaz nebudeme s ohledem na ochranu utajovaných skutečností nijak komentovat,“ řekla pouze mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Bém, Chalupa, Bendl. Jména, která patřila do Janouškova telefonního seznamu - čtěte ZDE

To samé tvrdí také advokát Oldřich Chudoba, který Bártu zastupuje.

V kauze bude vypovídat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, uvedl server Aktuálně.cz. Zdroje mu potvrdily, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová zbavila Zemana v této kauze mlčenlivosti. Stalo se tak údajně jen několik hodin předtím, než byla dvojice zatčena. "Nezlobte se, nemohu se k tomu vyjadřovat," řekl serveru Zeman.

Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle informací ČTK ho dozoruje Michal Muravský z Městského státního zastupitelství v Praze. "S ohledem na zákon o ochraně utajovaných informací nemůžu vůbec nic potvrdit ani vůbec nic říkat," uvedl žalobce. Odmítl také potvrdit, že kauzu dozoruje.

Utajovanou informací je podle zákona informace, jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky, nebo může být pro tento zájem nevýhodná. Mimo jiné proto, že může zmařit, ztížit nebo ohrozit vyšetřování zvlášť závažných zločinů či usnadnění jejich páchání, případně narušit činnost zpravodajských služeb.

To, zda Janouškovy odposlechy skutečně pořídila BIS, prověřuje už rok a půl Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, a to pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Z odposlechů například vyplývá, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města. Bém se s lobbistou bavil třeba o obsazování klíčových pozic v pražské Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Lessy je v úžasu, proč ho s kauzou spojují

Původně se hovořilo o tom, že vyšetřování Víta Bárty souvisí s policejním exprezidentem Petrem Lessym. Sám však tvrdí, že ho nikdo nekontaktoval. "Už jsem to četl. Jsem v němém úžasu nad tím, co všechno se dá s mým jménem spojovat," řekl. Dodal, že mediální útoky mají jiné pozadí, o kterém nechce ale spekulovat.

Lessyho obžaloba vinila z toho, že v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslava Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka.

Lessy vinu od počátku odmítá. Pražský městský soud navíc před několika dny Lessyho stíhání zastavil pro nezákonnost.

Bárta neúspěšně kandidoval do sněmovny

Bárta už před soudem stanul v jiné kauze. Obžaloba tvrdila, že dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně.

Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Soud původně uznal Bártu i Škárku vinnými, odvolací senát ale rozsudek zrušil.

Do případu se v srpnu vložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. V kauze údajného uplácení podala stížnost pro porušení zákona. Kauzou se nyní bude zabývat Nejvyšší soud.

Bárta se snažil i o návrat do sněmovny. V předčasných volbách kandidoval jako lídr Plzeňského kraje za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Nakonec se ale do parlamentu nedostal.

"Vůbec netušíme, o co se jedná, takže nemůžeme kauzu nijak komentovat," uvedl šéf hnutí Okamura.