Pokud  se podíváme jak úzce spolu souvisí spodní hranice nájemného a voličské preference, najdeme v Praze (pro jiná města nemáme tak přesně zaměřená data o voličských preferencích) značné rozdíly.

S tématem souvisí i článek Jak volili Pražané: ODS s TOP 09, ANO proti zeleným

ANO 2011 a Úsvit přímé demokracie se těší oblibě v oblastech s nižšími nájmy, často jde o panelová sídliště po obvodu hlavního města. Zde jsou o něco úspěšnější i starší levicové strany, tedy ČSSD a KSČM, nicméně tento vztah není zdaleka tak silný.

Opačný (tedy čím vyšší nájemné, tím vyšší procentuální zisk), ale podobně slabý trend pak vykazuje ODS. Prakticky žádný vztah pak není možné pozorovat u Pirátů či Svobodných.

Obecně se dá říct, že se souběh mezi výší nájmů a volebním ziskem projevuje u novějších a menších stran. Ty zavedené mají voličstvo rozložené rovnoměrně.

Grafy ukazují vztahy mezi volebním ziskem stran a cenou nájemného v dané oblasti. Přímka v grafu naznačuje trend, čím je strmější, tím silnější je vztah.

V dražších čtvrtích s výškou nájmů rostou hlavně preference Strany zelených, TOP 09 a KDU-ČSL.

Vysvětlení nabízí postmaterialistická teorie amerického sociologa Ronalda Ingleharta. Ta zjednodušeně říká, že se člověk, který má pocit, že mu po materiální stránce nic zásadního neschází, začíná zajímat i o nemateriální otázky, například životní prostředí či svobodu projevu. To se pak projevuje i ve volebních preferencích.

Mapa cenových oblastí Prahy dle dat Ministerstva pro místní rozvoj.

„Inglehart ještě dodává, ze to platí zejména pro jedince, kteří subjektivně nezažili nikdy v životě výrazný materiální nedostatek. Aplikováno na Česko by to mohly být skupiny voličů v mladším a středním veku, kteří celý život prožily v relativním blahobytu,“ vysvětluje politolog z Masarykovy univerzity Roman Chytílek.

Pro přípravu článku byla použita data Českého statistického úřadu, Útvaru rozvoje hlavního města Prahy a Ministerstva pro místní rozvoj.